· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Precedens w prawie konsumenckim


     Sprawa, którą omawiamy dotyczyła kupna skuteru wraz z dodatkowymi akcesoriami motoryzacyjnymi. Klientka nabyła skuter oraz kask i blokadę za 2777 zł. Niestety zaraz po zakupie skuter się zepsuł na skutek usterki silnika. Dlatego mieszkanka Hrubieszowa trzy razy oddawała go do serwisu. Każdorazowo zaraz po naprawie usterka się powtarzała.
     Zniechęcona i pozbawiona możliwości transportu Hrubieszanka zażądała od sprzedawcy zwrotu pieniędzy (pełnej kwoty 2777 złotych). Jednak przedsiębiorca odmówił, początkowo argumentując, że odstąpienie od umowy jest niemożliwe ponieważ klientka skorzystała z serwisu gwarancyjnego.
    Wobec takiego dictum niedoszła motocyklistka skierowała sprawę do sądu. W pozwie zażądała zwrotu całej kwoty, argumentując żądania niewypełnieniem warunków umownych - niedostarczeniem towaru opisanego w umowie (skuter nie spełniał swojej podstawowej funkcji).
    Sąd Rejonowy w Hrubieszowie (I Ca 54/11) przyznał rację klientce. Stwierdził, że na podstawie art. 13 ust. 4 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz kodeksu cywilnego była uprawniona do dochodzenia swoich roszczeń na podstawie ustawy, niezależnie od treści udzielonej gwarancji. Nawet jeśli gwarancja nie przewidywała możliwości odstąpienia od umowy, to Anna B. miała taką możliwość na podstawie ustawy.
    W uzasadnieniu do wyroku Sąd stwierdził, że przedsiębiorca nie dochował obowiązków wynikających z gwarancji, na którą się powoływał. Gwarancja określała, że naprawa powinna być dokonana w terminie nie dłuższym niż 24 dni robocze, tymczasem konsumentka czekała ponad 60 dni. Co więcej skuter, pomimo napraw, nadal nie nadawał się do użytku, a dodatkowo wydłużał się, ponad czas ustalony w gwarancji, termin, nie przynosząc oczekiwanego rezultatu. Sąd uznał więc, że nabyła prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży. Uzasadniając to art. 8 ust. 4 wspomnianej ustawy z dwóch niezależnych podstaw.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: gwarancja, prawa konsumenta, rękojmia, sprzedaż łączona, terminy gwarancyjne
Autor: K.CH.
Data: 06 kwietnia 2011