· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Inwigilacja w Polsce.


   29 stycznia o godzinie 11:00 w siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (ul. Zgoda 11, Warszawa) na konferencji prasowej zaprezentowane zostanie zestawienie odpowiedzi instytucji publicznych na "100 pytań o inwigilację". Zaprezentowane zostaną także dalsze kroki, które zostaną podjęte w tej sprawie przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację "Panoptykon" i Amnesty International.

W gronie trzech organizacji pozarządowych 16 października 2013 r. wystosowaliśmy do polskich władz, służb specjalnych i organów kontrolnych 100 pytań dotyczących inwigilacji obywateli, w szczególności tajnych programów realizowanych przez służby USA. Nasze pytania trafiły m.in. do Premiera,  Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Prokuratora Generalnego.

Krytyka milczenia władzy, którą formułowaliśmy przy okazji  wysyłania wniosków, odnosiła się do organów, które wcześniej odmówiły odpowiedzi lub udziału w debacie publicznej. W przypadku większości wysłanych wniosków ustawowy termin na odpowiedź minął 30 października (niektóre zostały wysłane pocztą, co wpłynęło na wydłużenie terminu). Zgodnie z naszymi  oczekiwaniami, część podmiotów skorzystała jednak z prawa do przedłużenia terminu ze względu na szeroki zakres wnioskowanych informacji.

Celem naszej konferencji jest zaprezentowanie i podsumowanie odpowiedzi od wszystkich zapytanych podmiotów.

29 stycznia, godzina 11:00
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, ul. Zgoda 11, Warszawa
Więcej informacji:
Marcin Leszczyński
Specjalista ds. Mediów/Media Officer
Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
tel. +48 (22) 827 60 00
kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amnesty.org.pl
Tagi: inwigilacja, prawa człowieka
Autor: Amnesty International
Data: 29 stycznia 2014