· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rosja Soczi.

  
    Soczi 2014 Rosyjskie władze muszą natychmiast zwolnić dziewięć osób - w tym aktywistów i dziennikarzy - którzy zostali aresztowani w centrum Soczi, apeluje Amnesty International.

Nadieżda Tołokonnikowa i Maria Alochina, byłe więźniarki sumienia skazane za pokojowe działania w ramach grupy Pussy Riot, doniosły, że zostały aresztowane w Soczi po raz trzeci w ciągu ostatnich dni. Dziś władze twierdziły, że aresztowanie ma związek z kradzieżą w hotelu, w którym się zatrzymały. Działaczki uważają, że ma to związek z teledyskiem, który chciały nakręcić.

- W Rosji Putina władze zastąpiły olimpijskie koła, symbol nadziei i ducha współpracy, kajdankami nałożonymi na wolności wypowiedzi - powiedział John Dalhuisen, Dyrektor Programowy Amnesty International ds. Europy i Azji Centralnej.

- To oburzające. Prawie codziennie otrzymujemy informacje z Soczi o aresztowaniach aktywistów. Międzynarodowy Komitet Olimpijski musi stanowczo potępić wszystkie aresztowania działaczy w pobliżu Soczi.

- Ludzie są brani na celownik wyłącznie z powodu pokojowego prezentowania swoich opinii. Władze rosyjskie muszą zakończyć tę spiralę naruszeń praw człowieka wokół Igrzysk.

Wśród aresztowanych przez policję i umundurowanych funkcjonariuszy znaleźli się Semyon Simonow z centrum praw człowieka Memoriał, dziennikarze z Radia Wolna Europa i rosyjskiego niezależnego dziennika Nowaja Gazieta oraz lokalny działacz praw obywatelskich David Hakim. Hakim został aresztowany również wczoraj podczas swojej jednoosobowej pikiety poparcia dla więźnia sumienia Jewgienija Witiszki.

Według Tołokonnikowej władze rosyjskie oskarżyły ich o udział w kradzieży w hotelu w Soczi, gdzie część z nich się zatrzymała. Uważa, że prawdziwą przyczyną ich ciągłego nękania w Soczi jest ich plan nakręcenia teledysku zatytułowanego "Putin nauczy Cię, jak kochać swoją Ojczyznę".

Aresztowania miały miejsce zaledwie kilka dni przed 21 lutego - drugą rocznicą protestu Pussy Riot w głównej katedrze prawosławnej w Moskwie. Wydarzenie to doprowadziło do uwięzienia Tołokonnikowej, Alochiny i Jekateriny Samucewicz pod zarzutem "chuligaństwa".
Więcej informacji:
Marcin Leszczyński
Specjalista ds. Mediów/Media Officer
Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
tel. +48 (22) 827 60 00
kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.pl
Tagi: aresztowania, prawaczłowieka
Autor: Amnesty International
Data: 18 luty 2014