· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Z małżonkiem czy bez?


    Polskie prawo już na poziomie konstytucyjnym dostrzega instytucję małżeństwa i nakazuje jego prawną ochronę. Jednym z przejawów polityki promałżeńskiej i prorodzinnej państwa jest stworzenie przywilejów podatkowych dla osób związanych węzłem małżeńskim.
    Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT – Personal Income Tax) jest zdecydowanie najbardziej korzystna dla małżeństw, w których tylko jedna osoba pracuje (osiągnęła dochód w ubiegłym roku).
    Zgodnie z mechanizmem obliczania zobowiązania podatkowego, który jest wskazany w ustawie, w przypadku obliczania podatku od małżeństwa najpierw kwotę dochodów brutto dzieli się na dwa. Następnie podatek od podzielonej kwoty jest mnożony dwukrotnie. Taki system obliczania podatku wynika z art.6 ustawy o PIT.
    Należy pamiętać, że aby uzyskać możliwość uzyskania wspólnego rozliczenia, małżonkowie muszą pozostawać w związku przez cały rok podatkowy, a przynajmniej jedno z nich musi przed rozliczeniem zgłosić do urzędu wniosek o łączne opodatkowanie. Warunkiem sine qua non jest również brak rozdzielności majątkowej. Możliwość wspólnego rozliczenia jest dostępna także wtedy, gdy jeden z małżonków zmarł w czasie roku podatkowego.
    Ważnym warunkiem złożenia wspólnego PIT z mężem lub żoną jest też rozliczenie dochodów według skali podatkowej, czyli według stawek 18 i 32 proc. Oznacza to, że preferencja przysługuje tym, którzy wypełniają druk PIT-37 (m.in. dochody z pracy) lub PIT-36 (działalność gospodarcza). Szczególnie korzystne okaże się wspólne opodatkowanie, jeżeli powoduję ono „przeskok” do niższej stawki podatkowej, czyli z 32 na 18 procent.
    Najlepiej zilustruje to przykład małżeństwa, w którym mąż osiągnął dochód w kwocie 160 tysięcy złotych, a żona, która zajmowała się domem, nie osiągnęła żadnych dochodów. Gdyby małżonkowie rozliczali się oddzielnie, wówczas mąż musiałby zapłacić 37 087 złotych podatku. W przypadku wspólnego rozliczania będzie to 28 800. Tym samym „oszczędność” wynosi ponad 9000 złotych – prawie 30%.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: PIT, podatek liniowy, przywileje podatkowe, ryczałty podatkowe, zeznania roczne
Autor: K.CH.
Data: 10 kwietnia 2011