· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Podsumowanie Maratonu Pisania Listów „Solidarni z Ukrainą”

Dokładnie tydzień temu ze względu na dramatyczny rozwój wypadków na Ukrainie, kolejne ofiary śmiertelne i brutalne represje ze strony władz tego kraju, polska sekcja Amnesty International zdecydowała się na podjęcie kolejnych kryzysowych działań..

W celu wezwania ukraińskich władz do zaprzestania fali brutalnej przemocy i obrony pokojowych demonstrantów ogłosiliśmy Maraton Pisania Listów. Nasz apel, wzywający do przeprowadzenia niezależnych i skutecznych śledztw oraz ukarania winnych zabójstw, tortur i innych naruszeń praw człowieka, spotkał się z niezwykłą, żywiołową reakcją sympatyków Amnesty w całym kraju.

W przeciągu dwóch dni przyłączyły się do nas 44 miejsca w całej Polsce oraz jedno w Dublinie w Irlandii. Do tej pory w 29 miejscach napisaliśmy 4141 listów. Jedna szkoła napisała rekordową liczbę 1311 listów. W niektórych miejscach listy wciąż są pisane. Jednocześnie 12 000 przekroczyła liczba podpisów pod petycją Wolność demonstracji na Ukrainie!

- Nasz Maraton cieszył się wielkim zainteresowaniem różnych środowisk – od uczniów i studentów po urzędników i polskich polityków. To ogromny sukces, który pokazuje, że w momentach kryzysu Polacy potrafią się zmobilizować i ponad podziałami walczyć o prawa człowieka. Równolegle z Maratonem dochodziły do nas optymistyczne wieści z Ukrainy – przerwano przemoc i cofnięto niezgodne z prawami człowieka przepisy. Nasze wezwanie do rozliczenia winnych porwań, tortur i śmierci pozostaje jednak aktualne.


Więcej informacji:
Marcin Leszczyński
Specjalista ds. Mediów/Media Officer
Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
tel. +48 (22) 827 60 00
kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.pl
Tagi: demonstracje, prawa człowieka, przemoc
Autor: Amnesty International
Data: 26 luty 2014