· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Syria: Oblężenie Jarmuk - groza zbrodni wojennych, głodu i śmierci.   Raport Squeezing the life out of Yarmouk: War crimes against besieged civilians (Wyduszając życie z Jarmuk: zbrodnie wojenne na oblężonych cywilach), opublikowany w trzecią rocznicę wybuchu konfliktu syryjskiego, opisuje śmierć 200 osób, które straciły życie od czasu nałożenia na dzielnicę w lipcu 2013 całkowitej blokady, wstrzymującej transport żywności i środków medycznych. Według informacji zgromadzonych przez Amnesty International, 128 spośród wymienionych ofiar zmarło z głodu w warunkach humanitarnej katastrofy.

- Życie w Jarmuk stało się nie do zniesienia. Uwięzieni, zdesperowani cywile głodują i straszliwie cierpią, staczając się coraz głębiej w przepaść, z której nie ma drogi ucieczki - podkreśla Philip Luther, dyrektor regionalny Amnesty International dla Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
- Cywile w Jarmuk służą za pionki w śmiertelnej rozgrywce, nad którą nie mają żadnej kontroli.

Treść raportu wskazuje, że siły rządowe oraz ich sojusznicy przeprowadzali wielokrotne ataki, ciężki ostrzał i naloty kierowane przeciw obiektom cywilnym - szkołom, szpitalom i świątyniom w Jarmuk. Wiele z atakowanych lokalizacji służyło za schronienie uchodźcom wewnętrznym, których konflikt dotknął już wcześniej. Celem ataków stali się również lekarze i personel medyczny.

- Ataki przeprowadzane przeciw obiektom cywilnym, nie rozróżniające ich od celów militarnych, oraz spowodowane nimi obrażenia i ofiary śmiertelne stanowią zbrodnie wojenne. Wielokrotne ponawianie nalotów na obszary mieszkalne, z których ludność cywilna nie może w żaden sposób uciec, jest przykładem wyjątkowego okrucieństwa oraz lekceważenia najbardziej podstawowych norm międzynarodowego prawa humanitarnego - dodaje Philip Luther.

Co najmniej 60% pozostałej w Jarmuk ludności cierpi z niedożywienia. Mieszkańcy informują Amnesty International, że owoców i warzyw nie jedli od wielu miesięcy. Ceny pozostałej jeszcze żywności szaleją, a kilogram ryżu kosztuje dziś 100 dolarów amerykańskich.

- Wykorzystując głód jako narzędzie wojny, siły syryjskie dopuszczają się zbrodni wojennej. Historie rodzin zmuszonych jeść psy i koty, historie cywilów zabijanych przez snajperów, podczas poszukiwania jakiejkolwiek żywności, stały się codziennymi elementami horroru, jakim jest życie w Jarmuk - opisuje Philip Luther.

Cała dzielnica pozbawiona jest prądu od kwietnia 2013 roku.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: ofiary, zbrodnie wojenne
Autor: Amnesty International
Data: 10 marca 2014