· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Raport Amnesty International

Życie i prawa migrantów, uchodźców oraz osób poszukujących ochrony międzynarodowej są zagrożone przez restrykcyjne zasady kontroli granic – podkreśliła dzisiaj Amnesty International podczas demonstracji przed biurami Rady Europejskiej w Brukseli. Sympatycy i aktywiści wyładują cztery tony piasku na placu (przestrzeni wolności słowa), by stworzyć plażę i wezwać europejskich przywódców do zaprzestania godnych ubolewania praktyk migracyjnych i uchodźczych.

- Państwa członkowskie w beznadziejny sposób kapitulują wobec międzynarodowego i europejskiego obowiązku ochrony migrantów i uchodźców uciekających przed biedą, konfliktami i nadużyciami praw człowieka – powiedziała Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

 

- Wznoszenie barier przez Europę sprawia, że wiele osób nie ma bezpiecznych lub legalnych sposobów dotarcia do Twierdzy, w którą zamieniła się Europa. Jesteśmy przed budynkiem, w którym odbywa się europejski szczyt, by wezwać przywódców UE do krytycznego spojrzenia na konsekwencje ich „walki z nielegalną migracją” dla życia mężczyzn, kobiet i dzieci – dodaje Nicolas Beger, Dyrektor Biura Instytucji Europejskich Amnesty International.

Dzisiejszy protest na brukselskiej „plaży” ma na celu przypomnienie, że pięć miesięcy od tragicznego zatonięcia u wybrzeży Lampedusy statku, podczas którego utonęło 500 osób, nie zostały podjęte adekwatne lub skoordynowane działania, które pozwolą zapobiegać takim tragediom w przyszłości. Zamiast tego działania UE wciąż faworyzują prewencyjne strategie i praktyki, zmuszające rosnącą liczbę migrantów, uchodźców i osób poszukujących ochrony międzynarodowej do podjęcia niebezpiecznej przeprawy, która pozwoli im pokonać barykady Twierdzy Europa.

 Amnesty International rozmawiała z ludźmi, którzy na morzu stracili rodziny, przeżyli zawrócenie z granicy, doświadczyli ze strony straży granicznej przemocy i złego traktowania i przeszli przez długotrwałe odosobnienie w opłakanych warunkach ośrodków detencyjnych. Inni byli przetrzymywani w krajach, na które państwa członkowskie UE scedowały swe praktyki kontroli migracji. Wiele z nich słynie z doniesień o nadużyciach praw człowieka. Czary goryczy dopełnia to, jak wiele osób straciło swe życie na morzu.

Ograniczone propozycje dobrowolnych przesiedleń i przyjęć ze względów humanitarnych powodują, że wiele osób decyduje się na te ryzykowne przeprawy, często wpływając na tych, którzy stracili wszystko poza ich życiem. W połowie lutego na przykład kraje UE oferowały zaledwie około 15 000 miejsc dla najbardziej narażonych uchodźców z Syrii – większość z nich przyjęły Niemcy. Do końca 2013 około 80 000 osób złożyło wnioski o status uchodźcy w UE. To zaledwie niewielki ułamek 2,5 mln ludzi, którzy uciekli z kraju targanego wojną.

 Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: prawa człowieka, uchodźcy
Autor: Amnesty International
Data: 20 marca 2014