· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Raport AI

STOP TORTUROM - Nowa globalna kampania przeciwko torturom

 

Amnesty International oskarża rządy na całym świecie o złamanie zobowiązania wyeliminowania tortur. Trzy dekady po przyjęciu przez ONZ w 1984 roku przełomowej Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur są one obecne na wszystkich kontynentach.

  • Tortury i złe traktowanie na przestrzeni ostatnich pięciu lat miały miejsce w 141 krajach.
  • Nowe badania ponad 21 000 osób w 21 krajach na wszystkich kontynentach ujawnia, że strach przed torturami jest obecny w każdym z nich; osobne badania przeprowadzono w Polsce. 
  • Prawie połowa respondentów obawia się, że mogą być torturowani w areszcie. 
  • Ponad 80% chce silnego prawa chroniącego ich przed torturami. 
  • Ponad jedna trzecia uważa, że tortury mogą być uzasadnione. 

Amnesty International oskarża rządy na całym świecie o złamanie zobowiązania wyeliminowania tortur. Trzy dekady po przyjęciu przez ONZ w 1984 roku przełomowej Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur są one obecne na wszystkich kontynentach.

Zakaz tortur w praktyce

- Jeśli chodzi o tortury, rządy na całym świecie są dwulicowe – zakazują ich w prawie, ale ułatwiają ich stosowanie w praktyce - powiedział dzisiaj Salil Shetty, Sekretarz Generalny Amnesty International, podczas rozpoczęcia nowej globalnej kampanii Amnesty International na rzecz zwalczania tortur i innego złego traktowania.

- Tortury są nie tylko wciąż obecne i powszechne - w wielu częściach świata przeżywają rozkwit. Ponieważ coraz więcej rządów stara się usprawiedliwiać tortury w imię bezpieczeństwa narodowego, postęp poczyniony w ciągu ostatnich trzydziestu lat jest zagrożony.

Od 1984 roku 155 państw ratyfikowało Konwencję ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur. W 142 z nich prowadzone są badania Amnesty International. Organizacja zaobserwowała, że co najmniej 79 z nich w 2014 roku nadal stosuje tortury – to ponad połowa państw-stron Konwencji. 40 państw członkowskich ONZ nie przyjęło Konwencji, ale jest związanych globalnym zakazem tortur.

W ciągu ostatnich 5 lat Amnesty International donosiła o torturach i złym traktowaniu w co najmniej 141 krajach z każdego regionu świata - praktycznie w każdym kraju, w którym działa organizacja. Jako że tortury najczęściej przeprowadzane są w tajemnicy, liczba państw je stosujących jest prawdopodobnie wyższa.

W niektórych z tych krajów, tortury są rutynowe i systematyczne. W innych Amnesty International udokumentowała jedynie pojedyncze i wyjątkowe przypadki. Organizacja uważa, że nawet jeden przypadek tortur lub innych form znęcania się jest całkowicie nie do przyjęcia.
Tagi: prawa człowieka, tortury
Autor: Amnesty International
Data: 14 maja 2014