· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Raport AI

 

Poważne braki w pomocy międzynarodowej uniemożliwiły wielu syryjskim uchodźcom w Libanie uzyskanie dostępu do zasadniczej opieki medycznej - donosi najnowszy raport Amnesty International. Sytuacja jest na tyle poważna, że część uchodźców, w celu rozpoczęcia leczenia, decyduje się na powrót do Syrii. 

- Leczenie szpitalne i bardziej wyspecjalizowana opieka dla syryjskich uchodźców w Libanie jest dalece niewystarczająca, co dodatkowo jest potęgowane przez ogromny niedobór międzynarodowego finansowania. Cierpienie syryjskich uchodźców w Libanie to bezpośredni skutek haniebnego niepowodzenia społeczności międzynarodowej w pełnym sfinansowaniu ONZ-towskiego programu pomocy dla Libanu - powiedziała Weronika Rokicka, koordynatorka kampnii Amnesty International Polska.

W 2014 roku ONZ zaapelowała o 1,7 miliarda dolarów wsparcia dla Libanu, będących częścią 4,2 mld pomocy dla syryjskich uchodźców. Jak do tej pory udało się zapewnić jedynie 17% oczekiwanej kwoty. 

System opieki zdrowotnej w Libanie jest mocno sprywatyzowany i bardzo drogi, uzależniając przez to wielu wymagających opieki Syryjczyków od tej subsydiowanej przez Agencję Uchodźców ONZ, UNHCR. Ze względu na brak funduszy, organ ten został zmuszony do wprowadzenia restrykcyjnego zestawu kryteriów kwalifikacyjnych dla osób wymagających leczenia szpitalnego. Nawet, gdy uchodźca spełni je wszystkie, w dalszym ciągu musi pokryć 25% kosztów swojego leczenia.

Syryjscy uchodźcy cierpiący na poważne schorzenia, wymagający opieki szpitalnej lub bardziej złożonych metod leczenia są najczęściej odprawiani do domu. Dwunastoletni Arif, który doznał poważnych poparzeń na nogach, jest wśród tych, którym odmówiono leczenia szpitalnego - co doprowadziło do pogorszenia się jego stanu. Poparzenia wywołały zakażenie, nogi spuchły i wdała się w nie infekcja. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi UNHCR, nie kwalifikuje się on do subsydiowanej opieki, agencja była w stanie pokryć wyłącznie koszty jego pięciodniowego leczenia.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: prawa człowieka
Autor: Amnesty International
Data: 22 maja 2014