· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

INFORMACJE PRASOWE AI

 
 

Ze względu na zbliżające się spotkanie ministrów Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Unii Europejskiej, które odbędzie się w 5-6 czerwca w Luksemburgu, Amnesty International pilnie wzywa do poruszenia tematyki praw migrantów, uchodźców i osób ubiegających się o azyl oraz uznania tych praw za priorytet polityki migracyjnej i azylowej Unii.

W związku ze zbliżającym się latem (szczyt sezonu przepraw drogą wodną) oczekuje się, że coraz więcej osób w poszukiwaniu bezpieczeństwa i schronienia podejmie się ryzykownej przeprawy do Europy. Osoby takie podczas wyprawy narażają wszystko, co posiadają - wliczając w to własne życie. Europa musi pilnie wzmocnić swoje wysiłki poszukiwawcze i ratownicze w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Egejskiego, w celu uniknięcia kolejnych tragedii.

- Zdesperowani ludzie codziennie rozpoczynają niebezpieczne podróże z nadzieją na znalezienie w Europie bezpieczeństwa i lepszego życia - mówi Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska. - Liczy się czas i jeszcze raz czas; państwa członkowskie UE skupiają się na środkach zapobiegających migracji, za co ludzie płacą najwyższą możliwą cenę.
W październiku 2013 roku w następstwie katastrofy morskiej u wybrzeży wyspy Lampedusa - którą przypłaciło życiem ponad 500 uchodźców - przywódcy UE wyrazili swój smutek i solidarność. Wezwali do zapobiegania dalszym morskim tragediom zarówno na terytorium UE, jak i poza jej granicami. Pomimo powołania grupy zadaniowej ds. Morza Śródziemnego jeszcze w tym samym miesiącu, ze względu na brak uzgodnień pomiędzy państwami członkowskimi nie zostały podjęte żadne konkretne działania.

Zamiast tego, aby utrzymać migrantów z dala od siebie, Europa odgradza się coraz szczelniejszym murem. To zmusza ludzi do wkraczania na coraz niebezpieczniejsze drogi.

Utonięcia i tragedie na morzu stają się przerażająco powszechne. Frontex, oficjalna agencja ds. granic zewnętrznych UE, opublikowała niedawno raport analizujący zagrożenia. Podkreśla on wyraźnie rosnącą liczbę nielegalnych przepraw łodzią. Ponad 200 mężczyzn, kobiet i dzieci straciło życie w wodach Morza Śródziemnomorskiego i Egejskiego, a setek osób do tej pory nie odnaleziono. Dane te dotyczą wyłącznie pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku. Większość migrantów to uciekinierzy z krajów rozdartych wojną, jak Syria czy Erytrea.
- Zamiast zniechęcać potrzebujących wprost, Europa kieruje się prewencyjnym podejściem do migracji, skupiającym się na narażaniu życia uciekinierów. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od tego, jak wysoki mur zbudujemy, ludzie zawsze będą próbowali go przekroczyć, aby oddalić się od konfliktu i ubóstwa.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: azyl, emigranci
Autor: Amnesty International
Data: 06 czerwca 2014