· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Meriam na wolności!

Dzisiejsze uwolnienie Meriam Yehya Ibrahim, chrześcijanki z Sudanu skazanej na śmierć przez powieszenie za "apostazję" i karę chłosty za "cudzołóstwo", to krok w stronę zadośćuczynienia przerażającej niesprawiedliwości, która ją spotkała, podkreśla Amnesty International.

 

Meriam została dzisiaj zwolniona z więzienia dla kobiet Omdurman po tym, jak sąd apelacyjny orzekł, że nie jest winna żadnego ze stawianych jej zarzutów. Meriam przebywa już ze swoim mężem i dwójką dzieci.

- Dzisiejszy wyrok jest małym krokiem w kierunku naprawienia niesprawiedliwości wyrządzonej Meriam - powiedziała Sara Jackson, zastępczyni dyrektora regionalnego Amnesty International. - Meriam w ogóle nie powinna być sądzona. Będąc w 8 miesiącu ciąży została skazana na karę śmierci za coś, co nie powinno być przestępstwem. Ponadto sposób, w jaki ją traktowano, m.in. spętanie łańcuchem, był naruszeniem międzynarodowych standardów praw człowieka.

Sprawa Meriam przyciągnęła uwagę ponad miliona sympatyków Amnesty International, którzy wezwali władze Sudanu do jej natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia.

- Amnesty International pragnie podziękować wszystkim, którzy okazali ogromne wsparcie - powiedziała Sarah Jackson. - Ich listy pokazały sudańskim władzom, że ludzie na całym świecie byli oburzeni sytuacją Meriam.

- Amnesty International nadal będzie wzywać władze Sudanu do uchylenia przepisów, które uznają akty apostazji i cudzołóstwa za przestępstwa, aby nikt inny w Sudanie nie musiał znosić takiej gehenny jak Meriam. Domagamy się również ustanowienia moratorium na wykonywanie egzekucji jako pierwszy krok do całkowitego zniesienia kary śmierci w Sudanie.

Więcej informacji:
Marcin Leszczyński
specjalista ds. mediów 
Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
tel. +48 (22) 827 60 00
kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amneTagi: prawa człowieka
Autor: Amnesty International
Data: 23 czerwca 2014