· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Prawo w gimnazjum

    Wspólna inicjatywa Krajowej Izby Radców Prawnych i Ministerstwa Sprawiedliwości ma zaowocować obowiązkowymi lekcjami prawa dla uczniów gimnazjum.
    Na razie pilotażowy program jest prowadzony w kilku łódzkich szkołach ponadpodstawowych. Na lekcje z WOS-u do szkół przychodzą radcowie prawni, którzy w ciągu paru lekcji tłumaczą podstawy różnych dziedzin prawa, a przede wszystkim ukazują wszechobecność prawa w życiu każdego człowieka.
    Z wnioskiem o rozszerzenie podstawy programowej dla uczniów ma się zwrócić do min. Katarzyny Hall resort sprawiedliwości. W trakcie lekcji uczniowie mieli by poznać podstawy prawa cywilnego oraz karnego i ukształtować tzw. świadomość konsumencką. Dzięki tym lekcjom osoba z wykształceniem podstawowym byłaby w stanie zrozumieć i modyfikować np. umowy najmu czy analizować podstawowe informacje umowy pożyczki. Dokładniejsze informacje (projekt rozporządzenia) mają być gotowe na koniec maja. Wtedy poznamy koszt operacji oraz dowiemy się kto miałby pełnić rolę nauczyciela... Projekt zdobył już poparcie kuratorium oświaty, a z ankiet przeprowadzonych w szkołach wynika, że popiera go 90% uczniów.
    Swoją inicjatywę MS i KIRP popierają statystykami: 40% polaków nie wie, ile instancji ma postępowanie sądowe, 99% nigdy nie skorzystało z pomocy prawnika ze względu na wysoką cenę usług. Pomysł popiera też Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego w zeszłym roku trafiło 60 tys. skarg obywatelskich, które w istocie były prośbami o prostą pomoc prawną.
    Ponadto z badań EUROSTAT-u wynika, że Polacy mają najmniejszą wiedzę z zakresu prawa ze wszystkich obywateli UE. Problem z tą szczytną inicjatywą może się pojawić na linii MS – MEN. Zdaniem Grzegorza Żurawskiego, rzecznika MEN lekcje WOS już obejmują podstawy prawa. Według ministerstwa dodatkowy przedmiot dotyczący nauk prawnych byłby drogim przedsięwzięciem i niepotrzebnie duplikowałby informacje, które uczniowie i tak mieliby poznać w późniejszych etapach nauki.
    Pomysłodawcy odpierają te zarzuty twierdząc, że lekcje WOS dotyczą bardziej nauk politologicznych niż prawnych. Podkreślają, że ich lekcje mają uczyć prawa w praktyce, umiejętności które mają się przydać w codziennym życiu, a nie tylko w związku z wyborami
Tagi: edukacja prawnicza, KIRP, obywatel a prawo, znajomość prawa
Autor: K.CH.
Data: 25 kwietnia 2011