· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zaproszenie

Rozpoczynamy zapisy na nowy rok akademicki

 

Szanowni Państwo

Przed nami kolejny rok pracy w Warszawskim Studium Filozofii i Teologii. Jak zwykle mamy w programie trochę filozofii, trochę teologii (choć o nią krucho), i historii, a także tematów pokrewnych, takich jak tajemnice mózgu czy ludzkiej psychiki.

Wykłady odbywają się w Centrum Łowicka w Warszawie, ul. Łowicka 21, raz w miesiącu - w sobotę. By się zapisać proszę zajrzeć do zakładki wykłady/zapisy.

Wiodącym tematem odbywających się raz w miesiącu w sobotę wykładów będą „Wrogowie chrześcijaństwa”. A było ich wielu w naszych dziejach.

Starożytni ateiści, krytycy chrześcijańskiego „zabobonu” – opowie o nich prof. Paweł Janiszewski z Instytutu Historii UW. W konflikcie z chrześcijaństwem znalazły się inne religie monoteistyczne, judaizm i islam, o czym usłyszymy na wykładach prof. Krystyny Stebnickiej i prof. Janusza Daneckiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed chrześcijaństwem bronili się nasi słowiańscy przodkowie, podnosili bunty i rebelie, co przedstawi  prof. Paweł Żmudzki z Instytutu Historii UW. Oczywiście wrogiem chrześcijaństwa był nowożytny ateizm, o czy na wykładzie prof. Piotra Ugniewskiego  zatytułowanym „Starcie «partii dewotów» z «filozofami» we Francji XVIII wieku”.

Otwartą niechęć wobec chrześcijaństwa głosił Fryderyk Nietzche, nie mogło go zabraknąć w naszym programie. Zaprosiliśmy prof. Pawła Pieniążka z Uniwersytetu Łódzkiego, bodaj najlepszego dziś znawcę meandrów nietzscheańskiej myśli. Ateizm współczesny jest rodzajem „duchowości”, całościowej wizji świata, o czym mówić będzie znany nam z poprzednich lat prof. Andrzej Leder z IFiS PAN.

Nie tylko o wrogach będziemy mówić w najbliższym roku akademickim, lecz także o przyjaciołach chrześcijaństwa. Co działo się z uczniami Chrystusa po jego śmierci, jak się rozwijała ta nowa religia od roku 33 do końca pierwszego wieku? - o tym usłyszymy na wykładach prof. Pawła Janiszewskiego.

A poza tym, raz jeszcze gościć będziemy prof. Jerzego Vetulaniego w kwestii najnowszej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu. Drs Tomasz Stawiszyński dokończy przyjęte w zeszłym roku z wielkim zainteresowaniem wykłady na temat rozumienia psychoanalizy w myśli Jamesa Hillman’a, amerykańskiego myśliciela, krytyka teorii Freuda.

Nasze studium ma ambicje przedstawiać myśl teologiczną. Nie jest łatwo o wykładowców w tym zakresie. Chcielibyśmy jednak dwa wykłady poświęcić rozumieniu Trójcy Świętej w myśli Tomasza z Akwinu

Wiele jest nierozstrzygniętych sporów o to, kto jest największym w historii filozofem. Parmenides, Heraklit, Platon, Arystoteles, Hegel, Kant, Tomasz z Akwinu. Pomimo sporów panuje zgoda co do fundamentalnego znaczenia Platona. Najczęściej o Platonie mówią filozofowie, tym razem będzie inaczej, opowie o nim historyk, prof. Marek Węcowski z IH UW. Kim był Platon jako człowiek w swojej epoce, w swoim środowisku.

***

Platon będzie przedmiotem naszych intensywnych prac w najbliższym roku akademickim. Zapraszamy bowiem na zajęcia dodatkowe. Będzie to seminarium filozoficzne na temat dialogów Platona. Spotykać będziemy się raz na dwa-trzy tygodnie w środy lub czwartki wieczorem i dyskutować o przeczytanych platońskich tekstach. Szczegóły programu (terminy, lektury) omówione zostaną drogą mailową po ukonstytuowaniu się grupy seminaryjnej. Chętnych prosimy o zaznaczanie na formularzu zgłoszeniowym wyboru seminarium filozoficznego. Poprowadzi je dr hab. Tadeusz Bartoś, prof. Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora.

Pierwsze wykłady 25 października. Przygotowaliśmy dla Państwa ciekawy program, który już jest do przeczytania w zakładce "WYKŁADY". Zapisy trwają do 10 października. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowe informacje w zakładce "WYKŁADY/ZAPISY".

 
Sekretariat Studium
Telefon tel.: +48 22 826 74 18
Fax fax: +48 22 826 23 02
Email e-mail: sekretariat@wsft.edu.pl
Adres miejsca wykładów
Adres Centrum Łowicka, Łowicka 21, W-wTagi: etyka, filozofia
Autor: Tadeusz Bartos
Data: 21 września 2014