· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Tydzień solidarności ze społeczeństwem obywatelskim w Rosji

Amnesty International rozpoczyna tydzień (6-12 października) działań, mających na celu wyrazić solidarność z niezależnymi mediami, działaczami i społeczeństwem obywatelskim w Rosji, które mierzą się w tym kraju z narastającymi represjami.

Aktywiści w Belgii, Czechach, Francji, Finlandii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i samej Rosji zademonstrują swój sprzeciw wobec ograniczania podstawowych wolności w Rosji poprzez szereg akcji publicznych, flash mobów, listów i petycji.

- Prawo do pokojowych protestów, prawo do swobody wypowiedzi w Internecie i publicznie, prawo do sprzeciwu, do wyrażania swojej tożsamości – wszystkie te prawa są tłamszone przez rosyjskie władze poprzez represyjne prawo i prześladowanie – mówi Draginja Nadaždin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Z okazji tygodnia akcji Amnesty International publikuje nowy briefing Naruszenie prawa do wolności wypowiedzi, zrzeszania się i zgromadzeń w Rosji, który koncentruje się na czterech głównych obszarach:

• niezależnych mediów – zastraszania i prześladowania dziennikarzy, bezkarności sprawców ataków, a nawet morderstw na dziennikarzach; 

• organizacji pozarządowych – oskarżania organizacji o „działalność polityczną” w interesie zagranicznych sponsorów i zmuszanie ich do zamykania swojej działalności;

• zgromadzeń publicznych – uniemożliwiania protestującym wyrażania swoich opinii w miejscach publicznych, aresztowania i niesprawiedliwych procesów sądowe;

• społeczności LGBTI – nękania za pomocą homofonicznych przepisów i łamania prawa do wolności wypowiedzi.

Tydzień akcji zbiega się w czasie z 8. rocznicą śmierci Anny Politkowskiej, zamordowanej w Rosji. W geście solidarności z rosyjskimi dziennikarzami oraz w celu upamiętnienia życia i pracy Politkowskiej 7 października przed siedzibą "Nowaja Gazieta" w Moskwie złożone zostaną symboliczne kwiaty zrobione z pierwszych stron zasłużonych dla wolności wypowiedzi gazet z całego świata, w tym z Polski.

Ponadto z okazji tygodnia akcji Amnesty International przygotowała krótki, dedykowany społeczeństwu obywatelskiemu w Rosji, film z udziałem m.in. aktorki Catherine Deneuve, reżysera Romaina Goupil, byłego więźnia sumienia z placu Błotnego Vladimira Akimenkova oraz polskiego działacza opozycji Henryka Wujca. Osoby z całego świata odczytują wspólnie wiersz radzieckiego poety i barda Aleksandra Galicza „Wybieram wolność”.

Wśród innych działań aktywistów z całego świata znajdują się także: demonstracja w Moskwie z wykorzystaniem manekinów, ilustrująca problem zakazu protestów (a jednocześnie obchodząca go) więcej niż jednej osoby bez zezwolenia uzyskanego od rosyjskich władz oraz list otwarty organizacji pozarządowych z całego świata skierowany do prezydenta W. Putina, wzywający do zaprzestania prześladowania aktywistów.

Więcej informacji:
Marcin Leszczyński
specjalista ds. mediów 
Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
tel. +48 (22) 827 60 00
kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.plTagi: demonstracja, wolności obywatelskie
Autor: Amnesty International
Data: 07 października 2014