· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Bieg ku wolności rosyjskiego aktywizmu


 Wolontariusze z warszawskiej grupy lokalnej Amnesty International przeprowadzą otwarty, 4-kilometrowy bieg towarzyski w ramach kampanii Wolność w Rosji. Bieg odbędzie się w ramach Tygodnia solidarności na rzecz społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Aktywistów będzie można spotkać w sobotę 11 października 2014 roku między 10.00 a 15.00 naprzeciwko ambasady Federacji Rosyjskiej  w Warszawie, skąd punktualnie w południe ruszą wszyscy entuzjaści biegania.

W Rosji organizacje finansowane z zagranicznych funduszy muszą być rejestrowane jako „organizacje pełniące funkcje zagranicznych agentów”. Muszą być także wyraźnie opisane w ten sposób we wszystkich materiałach publicznych, jeśli władze uznają, że angażują się one w „działalność polityczną”, która nie jest jasno sprecyzowana nawet w ustawie dotyczącej „zagranicznych agentów”. W praktyce oznacza to, że miano „zagranicznego agenta” dotyczy też m.in. działalności na rzecz praw człowieka.
W marcu i kwietniu 2013 roku prokuratorzy oraz urzędnicy podatkowi przeprowadzili serię niezapowiedzianych „inspekcji” organizacji pozarządowych w całym kraju, w tym biura Amnesty International w Moskwie. Następnie wysłano oficjalne „ostrzeżenia” i pozwy sądowe  skierowane przeciw ich liderom oraz im samym. W efekcie ukarano je wysokimi grzywnami i doprowadzono do zawieszenia działalności lub zamknięcia przynajmniej kilku organizacji.
Amnesty International prowadzi kampanię, której głównym tematem jest problem łamania prawa do wolności słowa, pokojowych zgromadzeń i zrzeszania się w Rosji. Przypadki łamania tych praw mają miejsce pomimo wyraźnych gwarancji wyrażonych w rosyjskiej konstytucji oraz międzynarodowych traktatów praw człowieka, których Rosja jest stroną.
Nie mamy czasu do stracenia - biegiem zmierzamy ku pozytywnym zmianom u naszego wschodniego sąsiada!
„Opłatą startową” jest (zagraniczny) znaczek pocztowy, który należy złożyć przy stoisku Amnesty International bezpośrednio przed biegiem. Na miejscu każdy uzyska informacje na temat kampanii i będzie mógł podpisać petycję, domagając się przestrzegania w Rosji prawa do wolności słowa, zgromadzeń i zrzeszania się.

Plan wydarzenia:
10.00 – otwarcie „biura biegu” – przestrzeń przy ul. Belwederskiej 46/50, naprzeciwko ambasady rosyjskiej.
10.00 - 11.40 – zapisy na bieg, pobieranie pakietów startowych, składanie znaczków
11.40 – 11.55 – wspólna rozgrzewka
12.00 – 12.15 – start
13.00 – koniec biegu
13.05 – wspólne zdjęcie pod ambasadą Rosji
13.15 – 13.30 – wspólne rozciąganie
15.00 – zamknięcie „biura biegu”

Galeria zdjęć będzie dostępna w poniedziałek 13 października 2014 r na stronie:
www.facebook.com/amnestywarszawa

Link do petycji >>>
Link do formularza zapisów >>
Tagi: protest, wolności obywatelskie
Autor: Amnesty International
Data: 08 października 2014