· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Nowa nadzieja dla ofiar katastrofy przemysłowej w Bhopalu

 
 
   

  

     
 
 
 

 

 

 

 

12 listopada amerykańska firma Dow Chemical powinna pojawić się w sądzie w Indiach, by odpowiedzieć za katastrofę przemysłową w Bhopalu. Sądową walkę może wesprzeć pierwszy hollywoodzki film o tragedii sprzed 30 lat, który jutro wchodzi do kin w Stanach Zjednoczonych.

Dzieci bawią się niedaleko miejsca wycieku.

- Ten wypadek nie był nie do uniknięcia. Są dowody, które jasno pokazują, że firmy odpowiedzialne za bezpieczeństwo fabryki nie zagwarantowały odpowiednich standardów zarówno przed, jak i w trakcie wycieku gazu – mówi aktor Martin Sheen, który zagrał główną rolę w filmie „Bhopal: A Prayer for Rain” („Bhopal: modlitwa o deszcz”) i włączył się w walkę o sprawiedliwość dla ofiar katastrofy z 1984 roku.

Zwiastun filmu >>>

Szacuje się, że 10 tysięcy ludzi zginęło bezpośrednio w wyniku toksycznego wycieku , a ponad pół miliona ludzi ucierpiało i stara się o zadośćuczynienie i oczyszczenie skażonego terenu. Firma Union Carbide przez 30 lat unikała odpowiedzialności karnej w Indiach, a concern Dow Chemical, który ją przejął, odmawia oczyszczenia opuszczonego terenu fabryki.

- Dow stara się pokazywać katastrofę w Bhopalu jako wydarzenie historyczne, ale tak nie jest. Pozostawiona fabryka wciąż truje mieszkających w Bhopalu ludzi. – podkreśla Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International.  – Prezydent Barack Obama i indyjski premier Narendra Modi podczas niedawnego spotkania podkreślali, że ich kraje łączy głęboko zakorzenione pragnienie sprawiedliwości i równości. Oba kraje muszą stawić czoło koncernom takim jak Dow. Międzynarodowe inwestycje nie mogę się odbywać kosztem życia ludzi. – dodała.

12 listopada Dow Chemical ma stanąć przed sądem w Indiach, ale jest obawa, że kolejny raz zignoruje indyjskie władze. Amnesty International wzywa zarówno Dow Chemical, jak i władze państw do działania. Społeczność Bhopalu będzie bohaterem tegorocznej międzynarodowej akcji Amnesty International Maraton Pisania Listów. Miliony ludzi na całym świecie będą mogły podjąć działanie, by wesprzeć ofiary tragedii w ich walce.

*   *   *

Już dzisiaj można podjąć działanie, wzywając amerykańską firmę Dow, właściciela fabryki, żeby wziął na siebie odpowiedzialność za katastrofę wysyłając e-mail lub tweet do władz koncernu Dow:

Więcej informacji:
Marcin Leszczyński
specjalista ds. mediów 
Amnesty International Polska
ul. Piękna 66a/2
00-672 Warszawa
tel. +48 (22) 827 60 00
kom. +48 691 357 935
marcin.leszczynski@amnesty.org.pl
www.amnesty.org.plTagi: katastrofa, ofiary
Autor: Amnesty International
Data: 13 listopada 2014