· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rekordowy Maraton! Napisaliśmy już 227 752 listów i apeli. Wciąż liczymy!

Maraton z roku na rok rośnie! W tym roku nie przez 2 dni, a od 6 do 16 grudnia trwa największa akcja w obronie praw człowieka na świecie. Do tej pory powstało 227 752 ręcznie pisanych listów i innych apeli, a to dopiero informacja z 367 miejsc. W całej Polsce listy pisano w rekordowej liczbie ponad 500 miejsc.

Logo Maratonu Pisania Listów 2014

Podczas XV Maratonu Pisania Listów Amnesty International w całej Polsce do godz. 16:00 napisano 227 752 ręcznie pisanych listów i innych apeli! Kolejny raz udało nam się pobić rekord, a raporty z niektórych miejsc dopiero spływają. Ostateczną liczbę napisanych listów podamy już wkrótce. W tej edycji Maratonu wzięło udział ponad 500 miejsc.

Z roku na rok coraz więcej osób angażuje się w działalność na rzecz praw człowieka. Do XV Maratonu Pisania Listów dołączyło się ponad 500 miejsc w całej Polsce i około 140 krajów świata. W Polsce listy powstawały głównie w kawiarniach, bibliotekach czy szkołach. To, co łączyło tak różne miejsca, to ogromne zaangażowanie i wiara, że słowa mogą zmieniać świat. Dzięki ogromnej mobilizacji, m.in. w takich miejscowościach jak Białystok, Bircza, Jawor czy Zabłudów, napisano bardzo wiele listów.

15-letnia Julia swój list w obronie John Jeanette napisała w Gimnazjum w Tychach. „Niedopuszczalne jest zmuszanie ludzi do poddawania się zabiegom chirurgicznym i terapii psychiatrycznej. To nie jest choroba, jeśli człowiek czuje się kimś innym. Każda osoba na Ziemi może być kimkolwiek zechce, ma wolny wybór i wolną drogę” – powiedziała.

- Maraton Pisania Listów to święto praw człowieka. Pomysł powstał wśród warszawskich aktywistów i aktywistek Amnesty International w 2001 roku. Obecnie jest to największa ogólnoświatowa akcja na rzecz praw człowieka. Pisząc listy podczas Maratonu, pomagamy Bohaterom i Bohaterkom razem z ludźmi z ponad 140 krajów. To naszym słowom daje szczególną moc – podkreśliła Draginja Nadaždin, Dyrektorka Amnesty International Polska.

Do tej pory na całym świecie podjęto 1 117 140 działań, ale w wielu krajach Maraton jeszcze trwa. Ostateczną liczbę listów podamy jeszcze w tym tygodniu.

Sprzeciwiająca się korupcji aktywistka Liu Ping z Chin, Daniel Quintero, uczestnik antyrządowych demonstracji w Wenezueli, Chelsea Manning ze Stanów Zjednoczonych, która przekazywała rządowe materiały niejawne serwisowi Wikileaks, to tylko trójka z 11 tegorocznych Bohaterów i Bohaterek Maratonu Pisania Listów. Były wśród nich sprawy indywidualne, ale były też całe społeczności, które domagają się respektowania swych praw.

- Nasze listy dotyczą losu konkretnych osób i społeczności, które właśnie teraz potrzebują naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, że każda konkretna sprawa może być przełomowa - może otworzyć drzwi do zmian prawnych, które nie pozwolą już na zamykanie za walkę z korupcją czy torturowanie uczestników antyrządowych demonstracji – dodaje Draginja Nadaždin.

Podczas Maratonu w całej Polsce odbywały się liczne koncerty, pokazy filmów, wystawy, warsztaty i spotkania wprowadzające w tematykę praw człowieka. W Warszawie w klubokawiarni PAŃSTWOMIASTO – na Scenie Głównej tegorocznego Maratonu – odbyły się warsztaty z zakresu praw człowieka, a aktywiści i aktywistki z warszawskiej grupy lokalnej prowadzili zajęcia z sitodruku.

W Maratonie uczestniczyły znane osobistości świata mediów, polityki, kultury i sztuki, między innymi: Wanda Nowicka, Grzegorz Turnau, Anna Grodzka, Marcin Święcicki, Monika Płatek, Grzegorz Miecugow, Ewa Siedlecka i wiele innych osób.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku Maraton Pisania Listów miał miejsce już po raz piętnasty – tym razem przez 10 dni, od 6 do 16 grudnia.

Od 1961 roku, gdy powstało Amnesty International, listy są jej najważniejszym orężem w walce o prawa człowieka. Co roku po Maratonie Amnesty International otrzymuje tzw. Dobre Wiadomości - informacje o pozytywnym rozwoju wydarzeń, uwolnieniu osadzonych, udzieleniu im pomocy medycznej lub przeprowadzeniu sprawiedliwego procesu sądowego. W zeszłym roku otrzymaliśmy je m.in. od Jebeura Mejri z Tunezji, Yorm Bophy z Kambodży, dwójki z więźniów sumienia z Placu Błotnego w Moskwie. 

W tym roku liczymy na kolejne sukcesy.
Tagi: prawa człowieka
Autor: Amnesty International
Data: 15 grudnia 2014