· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Raport Ernst&Young o korupcji.

 

      Wyniki raportu Ernst&Young wskazują, że 75% Polaków i 62% europejczyków uważa korupcję za zjawisko codzienne w ich gospodarce. Co więcej, większość badanych osób uznała, że wskutek kryzysu zjawisko korupcji się nasiliło.

      Z raportu wynika, że korupcja rzadziej dotyczy administracji publicznej, a częściej biznesu. Łapówki są coraz częstsze w obszarach gospodarki, w których występuje silna konkurencja. Wielu przedsiębiorców decyduje się wręczać drogie upominki, często nie współmierne do rodzaju relacji gospodarczej, a rzadziej gotówkę. Takie praktyki najczęściej występują w handlu i najpopularniejszych usługach szczególnie w branży gastronomiczno-hotelarskiej.

    Zaskakująca wydaję się postawa Polaków wobec korupcji. Z danych wynikających z badań przeprowadzonych w polskich przedsiębiorstwach wynika, że aż 75% menadżerów nie akceptuje działań nieetycznych i sprzecznych z prawem, a 70% pracowników jest zdania, że zwiększona kontrola państwa byłaby dobra dla gospodarki i ograniczyłaby ryzyko nadużyć.

    Jako główne przyczyny korupcji w Polsce wymienia się: brak edukacji związanej z przeciwdziałaniem, małą znajomość prawa i brak działań właścicieli firm związanych z przeciwdziałaniem korupcji jak np. wprowadzanie kodeksów wewnętrznych, szkolenia z etyki w biznesie.

     Z drugiej strony coraz częściej pojawia się opinia, że korupcja jest w istocie stereotypem podsycanym przez media. Zdaniem profesora Witolda Orłowskiego problemu nie należy lekceważyć, ale rzeczywiste rozmiary korupcji w Polsce uległy znacznemu zmniejszeniu w ciągu ostatnich paru lat, a afery opisywane w prasie prowadzą do zafałszowania rzeczywistego stanu rzeczy.
Tagi: etyka biznesu, kodeksy firmowe, korupcja, transakcje biznesowe
Autor: K.CH.
Data: 23 maja 2011