· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Konferencja e-Administracja dla Biznesu 2015

W dniach 14-15 kwietnia  odbyła się niezmiernie ciekawa konferencja ”e-Administracja dla Biznesu 2015” zorganizowana przez poznański  Instytut Logistyki i Magazynowania. Kto nie był, niech żałuje, bo prelegenci z wysokiej półki – kierunkowi wiceministrowie, koordynatorzy programów e-administracji z Polski i Komisji Europejskiej. Warto było usłyszeć o bieżących realizacjach i najbliższych  planach z pierwszej ręki.

Swoje obszary kompetencji wyczerpująco naświetlili m. in. :

Tomasz Michalak, Dyrektor Dep. Ceł MF- cyfrowa służba celna

Jean-Francois Junger,  Dyrekcja Generalna ds. Sieci KE - e-usługi publiczne

Carsten Schmidt –  Koordynator e-CODEX - transgraniczne e-postępowania sądowe

Grzegorz Szyszka, Dyrektor ILiM  -  usługi transgraniczne dla biznesu 

Jacek Gołaczyński -  Koordynator Krajowy  MS - e-Justice Action Plan

Tomasz Dębski, Dyrekcja Generalna  ds. Sprawiedliwości KE - portal e-Justice

Małgorzata Pałysa, Ekspert EEN, PARP - swoboda świadczenia usług w UE

Andre Hoddevik, Sekretarz Generalny OpenPeppol – transgraniczne przetargi publiczne

Dowiedzieliśmy się o konsekwencjach rozwoju jednolitego rynku e-handlu i e-usług w Europie. Znany wszystkim elektroniczny handel na portalach aukcyjnych to tylko fragmencik zagadnienia. Znacznie istotniejszy gospodarczo jest rynek e-usług, e-zamówień publicznych, e-faktur i e-pozwów. E-usługą podlegającą unijnym regulacjom może być portal  informacji prawnej, wypożyczalnia filmów VOD, czy bezpłatny serwis pogodowy.

Warto wiedzieć, kiedy możemy z zagranicy dostać nie tylko wymagalną e-fakturę za kupiony towar, ale także  e-nakaz zapłaty. Drobne roszczenia (do 2000 Euro) nie wymagają już tradycyjnej drogi sądowej, a europejski nakaz zapłaty wydany w niemieckim e-sądzie jest  wykonalny w Polsce. Często pozostaje tylko apelacja, jeśli się zdąży.

Wiedza o postępowaniach transgranicznych jest wciąż znikoma, dość powiedzieć, że w ankiecie na temat takich postępowań wypowiedziało się ok. 100 respondentów na 12 tys. zapytanych. Niestety, równie znikoma jest obecność tych zagadnień w pracach polskiego prawodawcy. 

Zadziwiająco niska jest obecność polskich kancelarii prawnych i notarialnych w  europejskich bazach prawników dostępnych on-line. 

Polski udział w europejskich elektronicznych przetargach publicznych jest na poziomie błędu statystycznego. Podobnie jest z obrotem e-fakturami.  Dla porównania w Norwegii ok. 90% faktur dostarczanych jest elektronicznie. W samym tylko standardzie PEPPOL, Norwedzy przewidują na ten rok wystawienie ok. 30 mln e-faktur.

Ponieważ znaczna część prawa europejskiego (rozporządzenia) jest stosowana bezpośrednio, może się okazać, że wprowadzane aktualnie regulacje dotyczące e-handlu i e-usług już dotykają działalności wielu polskich przedsiębiorców.  Oby nie dowiedzieli się o tym dopiero od komornika. 
Tagi: e-Administracja, e-handel, e-Justice, e-usługi, transgraniczne postępowania sądowe, UE
Autor: red.
Data: 23 kwietnia 2015