· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

16 LAF w Zwierzyńcu

Tegoroczną, szesnastą już edycję Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu zaliczyć powinniśmy do wyjątkowych. Rektor Akademii Piotr Kotowski zaprosił do Zwierzyńca wybitnego rosyjskiego reżysera Aleksandra Sokurowa. Jest to nie lada wyczyn, gdyż sama podróż z Sankt – Petersburga do Zwierzyńca nie należy do łatwych i krótkich, a ponadto sam Aleksander Sokurow przyznał na otwarciu LAF, że niechętnie rusza się ze swego miasta.

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu należy do największych tego typu imprez w Polsce i myślę, że niebawem będzie mogła dorównać niektórym imprezom filmowym w Europie. Jak dotąd podczas Letniej Akademii Filmowej gościli przeróżni twórcy filmowi, jednak jak sam rektor LAF przyznał :

„Do dziś nie wierzę, że udało nam się gościć w Zwierzyńcu Aleksandra Sokurowa, który jest ulubieńcem najważniejszych festiwali filmowych na świecie:  od Berlina przez Cannes po Wenecję”.

16 LAF nie kończy się jednak na tym sukcesie. Podczas całego festiwalu mogliśmy obejrzeć repertuar z całego świata, nawet z takich zakątków jak Indonezja czy Islandia. Mieliśmy okazję wysłuchać prelekcji oraz komentarzy do własnych filmów takich twórców, jak Krzysztof Zanussi, Joko Anwar, Nia Dinata, czy też wymieniony już Aleksander Sokurow.

Nie zabrakło na LAFie także wybitnych krytyków filmowych, bez których wiele projekcji nie miało by tak silnego charakteru emocjonalnego. Należy tu wymienić Piotra Czerkawskiego, Tadeusza Lubelskiego, Andrzeja Wernera oraz Adama Garbicza.

Ponadto podczas tegorocznej edycji LAF mieliśmy okazję poznać startujących dopiero krytyków filmowych w ramach Konkursu Prelegentów, co zaliczyć można do bardzo pouczających i ciekawych doświadczeń. 

Jak zawsze organizatorzy Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu starali się o jak najlepszy dobór filmów i tym razem również widzowie nie zostali zawiedzeni. W tym roku mogliśmy obejrzeć na wielkim ekranie filmy zaliczane do lektur obowiązkowych m.in. „Mechaniczną Pomarańczę”, „Lśnienie” i „Odyseję Kosmiczną 2001” Stanleya Kubricka.

Pojawiły się także nowe produkcje z różnych stron świata jak chociażby „Martwy Czas : Kala” reżyserii Joko Anwara, „Zimowy Sen” Nuriego Bilge Ceylana, czy też indiańska opowieść wyrwana prosto z amazońskiej dżungli, czyli ekranizacja filmu „W Objęciach Węża” Ciro Guerra.

 Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: film, kino, Letnia Akademia Filmowa
Autor: red.
Data: 19 sierpnia 2015