· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zadłużenie JST znów rośnie

 

    Fakt wzrostu zadłużenia nie jest nowością – w związku z dofinansowaniem projektów przez UE samorządy muszą wyłożyć część środków z własnej kieszeni oraz muszą być przygotowane na sankcje wynikające z nieukończenia inwestycji. Ponadto, spadek dochodów oznacza dla władz wykonawczych dwa rozwiązania: zaniechać historycznej szansy na inwestycje albo zwiększyć deficyt i w następstwie rolować kolejne długi. „Imponują“ natomiast liczby, szczególnie wzrost wartości zobowiązań w ujęciu rocznym.    W 2010 roku samorządy zapożyczyły się na kwotę brutto sięgającą 55 miliardów złotych, tym samym osiągając historyczny rekord. W tym roku JST chcą tę kwotę przebić o kolejne 14 miliardów – czyli doprowadzić dług sektora JST do łącznej wartości 69,1 miliardów złotych.

    Wzrost w liczbach bezwzględnych zaowocuje również wzrostem w udziale długu JST w długu całego kraju. Wartości wzrosną z 7 procent (rok poprzedni) do 8,5%. Tym samym JST spowodują wzrost trzeciej części zadłużenia budżetu krajowego. Na pocieszenie prognozy planują spadek zadłużenia od 2012. Prognoza na 2015 rok wskazuje na 52 miliardy czyli wartość z 2009 roku. Należy mieć na uwadze, że są to jedynie postulaty wysuwane w przyszłość, a wieloletnie prognozy nie mają charakteru wiążącego.

    Jak zgodnie wskazują finansiści, największym problemem JST nie jest sam fakt długu lecz jego gwałtowany wzrost. Łączna wartość zobowiązań w 2007 roku wynosiła jedynie 25,9 miliarda, czyli w ciągu 4 lat dług wzrósł prawie trzy razy! Takie działania powodują wzrost cen kredytów i instrumentów finansowych, świadczonych przez banki sektorowi publicznemu. Banki świadome hossy w tym sektorze, zwiększają swoje marże ze świadomością, że JST muszą pożyczyć pieniądz by doprowadzić inwestycje do końca. Dodatkowym czynnikiem powodującym wzrost wartości zadłużenia jest wzrost stóp procentowych w tym roku.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: dług publiczny, JST, kredyt, pożyczki bankowe, zadłużenie
Autor: K.CH.
Data: 26 maja 2011