· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

18 Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

 

Człowiek kończąc 18 rok życia, staje się osobą dorosłą, dojrzałą, zaczyna myśleć już o swej przyszłości. Osiemnaste urodziny są niemal najważniejszym momentem w całym naszym życiu, prawie tak ważnym jak same narodziny. Nagle zamiast legitymacji szkolnej, posługujemy się dowodem osobistym. Mamy już przypisany na całe nasze życie numer ewidencyjny PESEL. Nasze dane osobowe już nigdy nie będą anonimowe. Przekraczając próg dorosłości wchodzimy w inną rzeczywistość, nasza dotychczasowa wolność, nabiera nowego charakteru.

18 Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu w tym roku kończy właśnie okres dzieciństwa, aby przejść w pełną dorosłość. Nie znaczy to jednak, że wraz z wiekiem, ucieknie z LAF atmosfera wyjątkowej zabawy i kunszt prawdziwej kultury filmowej.

W tym roku, podobnie jak to wyglądało w poprzednich edycjach, Rektor LAF, Piotr Kotowski wraz z całą ekipą organizatorów, przygotował repertuar filmowy, o jakim marzy każdy kinomaniak. Wybierając się na dziewięciodniowy odpoczynek od wszelkich obowiązków, do krainy Narodowego Parku Roztoczańskiego, będziemy mieli okazję ujrzeć filmy z całego świata. Pojawią się tytuły znane miłośnikom bliskowschodnich klimatów, a także produkcje oscarowe jak choćby „Moonlight” w reżyserii Berryego Jenkinsa. Nie zabraknie również krótkiej lekcji historii z naszego podwórka. Okrutne czasy stalinizmu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, opisane przez Wojciecha Marczewskiego w „Dreszczach” uzupełnione  zostaną metaforycznym filmem jakim bez wątpienia była „Ucieczka z kina Wolność”.

Młodzi widzowie, poznający dopiero historię współczesnego świata, będą mieli okazję zapoznać się z naszymi wschodnimi sąsiadami. Podczas 18 edycji Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, zaprezentowane zostaną szlagiery kinematografii Rosyjskiej oraz byłego Związku Radzieckiego. Poczynając od nieśmiertelnego mistrza sowieckiego kina Siergieja Eisensteina i jego najważniejszego filmu pt. : „Październik” zrealizowanego w 1927 roku, a kończąc na współczesnej Rosji i równie istotnym tytule, jakim jest „Cielec” Aleksandra Sokurowa.

Dziewięć dni między 11, a 20 sierpnia, to czas magiczny, szczególnie dla „zwierzyniaków”. Co roku w tym cudownym miejscu, organizowana jest najważniejsza impreza filmowa w Polsce. Jednak Zwierzyniec to nie tylko kino, ale istotną jego częścią jest przeogromny Roztoczański Park Narodowy. Tuż po wyjściu z kina, możemy poprawić naszą kulturę fizyczną spacerując przez nieskończony las. Jak co roku, tak i w tym nie zabraknie również inspiracji twórczych dla nocnych marków. Kino nocne położone przy samym Browarze  nie pozwoli zasnąć nawet najbardziej sennym kinomanom. Wśród całej gamy różnorodnych filmów, znaleźć możemy szaloną produkcję indyjskiego reżysera Imtiaza Aliego. Film pt.: „Rockstar” należy do nowej fali bollywoodu i podobnie jak ukazany podczas 15 Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu film pt.:  „ Bhaag Milkha Bhaag”  indyjskiego twórcy Rakeysh Omprakash Mehra przepełniony jest orientalną muzyką i żywą energią.

 

W repertuarze nocnego kina znajduje się również tytuł, który na pewno wprawi w nieokiełznaną radość miłośników Rock and Rolla. Ukazany bowiem zostanie film o legendarnej grupie rockandrollowej, określanej mianem „dinozaurów rocka”. Mowa tu oczywiście o zespole „The Rolling Stones”, którego członkowie w filmie Paula Dugdalego pt. : „The Rolling Stones. Ole, ole,ole!”, odbywają tornee po łacińskiej Ameryce. Można by dodać, iż dzieło angielskiego reżysera jest głosem Stonesów, zamierzających powiedzieć światu : „ Nie umieramy. Gramy dalej !”.

 

18 lat z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu, to też kawał czasu, ale za to jak pięknego czasu. Miejmy nadzieję, że tak, jak członkowie grupy „The Rolling Stones”, LAF również będzie trwał wiecznie.

 

 
Tagi: film, Letnia Akademia Filmowa, prawa człowieka, Zwierzyniec
Autor: Piotr Olszowski
Data: 03 sierpnia 2017