· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Rostowski mówi: bankowy

 

    Doktryna wyróżnia dwa podstawowe rodzaje podatku bankowego. Pierwszy tzw. FAT (financial activities tax) czyli należność za dochody wypracowane przez bank i spółki z nim powiązane. Pomysł na FAT nie przyjął się wśród państw Unii Europejskiej. Od razu zarzucono temu pomysłowi, że będzie powodował ukrywanie dochodów przez banki w spółkach off shore i wyrządzi większą szkodę dla systemu niż da pozytywnych efektów. Dużo większym uznaniem cieszy się pomysł opodatkowania transakcji finansowych. Przedmiotem takiego podatku są czynności dokonywane przez instytucje finansowe. Mogą to być zarówno zebrane depozyty, spłaty rat kredytów jak i sama czynność pożyczania pieniędzy na procent.

     Polscy parlamentarzyści od pewnego czasu prowadzą spory nad konstrukcją podatku bankowego w Polsce. Parę tygodni temu swoje propozycje w tej sprawie przedstawił SLD. Zdaniem tej partii możliwe byłoby obciążenie banków 0,3-proc. podatkiem od aktywów. Analitycy zwracają jednak uwagę, że byłby to potężny kłopot dla banków o dużych aktywach i stosunkowo niewielkich zyskach. Na przykład w przypadku Kredyt Banku czy Millennium podatek bankowy pochłaniałby istotną część marży.

     Z kolei PIS zaproponował wyższy podatek, nie podając szczegółów konstrukcji takiej należności, który miałby zastąpić wprowadzoną podwyżkę VAT. Posłowie tej partii mówią, że gdyby rząd skorzystał z ich propozycji udało by się zwiększyć dochody budżetowe o 7 mld złotych rocznie. Podział mandatów i rzeczywistość polityczna wskazuje, że wejdzie w życie propozycja PO. Pomysł, który został opracowany w gabinetach Ministerstwa Finansów zakłada podatek od marży z kredytów udzielanych przez banki. Dochód z udzielenia kredytu czy pożyczki miałby zostać opodatkowany 5% stawką.

   Jak wskazują eksperci, podatek w opisanym modelu działania będzie miał różny wpływ na poszczególne banki. Bardzo dużo mogą stracić podmioty, które w ramach grupy kapitałowej udzielają dużo wzajemnych poręczeń i kredytów. Tak jest np. W BRE BANKu, który udziela pożyczek swoim spółkom zależnym, w szczególności Mbankowi i Bankowi Millenium. Dużo mniejsze obciążenie odczują GETIN I PKO SA, które mają raczej skonsolidowaną strukturę opartą na dużych aktywach.

     Bankowcy już zapowiadają podwyżkę kosztów kredytów i spadek oprocentowań na lokatach, dodając że polski sektor bankowy należy do jednych z najmocniej opodatkowanych w całej Europie. Ich argumenty przeciw wprowadzaniu podatku dotyczą również warunków makroekonomicznych. Obecnie przy spowolnieniu gospodarki i podwyższonych stopach procentowych wzrost cen kredytów spowoduję pogłębienie bessy, a jedynym pozytywnym efektem będzie kolejna „łata” na budżecie.
Tagi: kredyty konsumpcyjne, marża bankowa, podatek bankowy
Autor: K.CH.
Data: 27 maja 2011