· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Elektroniczny podpis gotowy!

 

   Do tej pory kodeks postępowania adminstracyjnego dopuszczał jedynie kwalifikowany podpis elektroniczny. Z powodu jego wysokiej ceny bardzo mało urzędów i podmiotów prywatnych decydowało się na jego używanie. Tę sytuację ma zmienić ePUAP i “profil zaufany”. Profil wraz podpisem można stworzyć przez zalogowanie się w systemie ePUAP, gdzie należy podać podstawowe dane dotyczące rejstrowanej osoby (numery dokumentów, date urodzenia, NIP w przypadku przedsiębiorców etc.). Następnym krokiem jest uwierzytelnienie profilu przez osobiste stawiennictwo w urzędzie organu wykonawczego czyli np. u wójta czy prezydenta miasta.

   Podstawowe funkcje elektronicznej administracji związane są z korespondencją i doręczaniem decyzji i postanowień. Odpowiednie regulacje już są wdrożone do KPA i w większości przypadków oparte są na tych samych mechanizmach, co doręczęnia polskiego operatora pocztowego. By potwierdzić odbiór pisma, strona będzie musiała je zweryfikować poprzez wpisanie w programie kodu autoryzacyjnego, analogicznie jak w bankowości elektronicznej. Kody będą przysyłane SMS-ami.

    Profil będzie ważny trzy lata. Przed upływem tego czasu będzie można go uaktualnić drogą elektroniczną, bez konieczności ponownej weryfikacji tożsamości w urzędzie.

    MSWiA podkreśla korzyści płynące z posiadania profilu: jest on darmową alternatywą dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego, w kontaktach z administracją jest wiążący, nie ma też potrzeby korzystania z dodatkowych urządzeń podłączanych do komputera (wystarczy dostęp do internetu). Według resortu, koszt stworzenia "profilu zaufanego" zamknął się w kwocie "znacząco niższej niż 100 tys. zł". Szef MSWiA zapewnia, że system jest w stanie przyjąć obsługę wszystkich obecnych klientów urzędów.

    Minister Miller zaapelował w poniedziałek, by całą korespondencję do jego resortu kierować drogą elektroniczną. Ministerstwo od lipca 2010 r. nie posługuje się papierem w obiegu wewnętrznym, więc wszystkie dokumenty przesyłane do niego tradycyjnymi metodami i tak są już skanowane.
Tagi: e-podpis, ePUAP, konsulaty RP, urzędy skarbowe, urzędy stanu cywilnego, ZUS
Autor: K.CH.
Data: 17 czerwca 2011