· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Handel opodatkowany!

  

    We wchodzącej w życie 19 czerwca nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych zmieniono słowo handel na sprzedaż. Do tej pory opłaty targowiskowe musiał płacić każdy kto prowadził handel, od niedzieli będzie to już każdy sprzedawca. Jakie przyniesie to efekty dla mikroprzedsiębiorców?

    Otóż poprzednie brzmienie przepisu zakwestionował Trybunał Konstytucyjny dochodząc do wniosku, że użyte w nim definicje są zbyt niejasne (sygn. K 7/08). Największy problem sprawiało określenie budynku. Definicja ta była kluczowa dla osób prowadzących handel ponieważ opłaty muszą uiszczać wszyscy, którzy sprzedają rzeczy z wyłączeniem tych osób, które wykonują czynności w budynkach. Jednak poprzednie brzmienie często nakładało na osoby już płacące podatek od nieruchomości również i opłatę targową. Powodowało to efekt podwójnego opodatkowania i łamało podstawowe zasady prawa podatkowego.

    Na przykład właściciel kiosku musiał opłacać opłatę targową, ponieważ kiosk nie mieścił się w definicji budynku oraz podatek od nieruchomości wykorzystywanych na cele gospodarcze, ponieważ inne ustawy już uznawały kiosk za budynek.
Tagi: handel, opłata targowa, podatek, sprzedaż
Autor: K.CH.
Data: 20 czerwca 2011