· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Gapowicz skazany.

   Według nowego prawa przewozowego pasażer bez ważnego biletu, odmawiając okazania kontrolerowi dokumentu tożsamości lub próbując oddalić się z miejsca kontroli popełnia wykroczenie. W tym zakresie funkcjonowania prawa mamy już pierwszy wyrok, który dla potomności odnotowujemy w naszym portalu prawniczym.  Żoliborski sąd rejonowy skazał na grzywnę pierwszego gapowicza, a na rozstrzygnięcie czekają kolejne sprawy.

   W sentencji wyroku zawarto następujące uwagi: "Obwiniony 5 maja 2011 roku w autobusie linii 116 na odcinku trasy Teatr Komedia - Metro Marymont podczas kontroli dokumentów przewozu osób, na wyraźne żądanie uprawnionego kontrolera, nie przedstawił ważnego dokumentu przewozu jak również nie okazał dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości, a ponadto po wyjściu  z autobusu na przystanku "Metro Marymont" przy ul. Słowackiego mimo wyraźnego wezwania nie pozostał w miejscu przeprowadzania kontroli do czasu przybycia funkcjonariuszy Policji".
Tym samym pasażer popełnił wykroczenie, za co sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 300 zł.

 Podobnych spaw w sądach jest wiele. Dotyczą one nie tylko braku zapłaty, czy nieokazania dokumentów, ale także znieważenia kontrolerów, czy nawet ich pobicia. Przypominamy, ze zgodnie z nową ustawą kontrolerów traktujemy jako funkcjonariuszy publicznych w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych.

     Od 1 marca kontrolerzy mają też prawo ująć pasażera zastosowawszy środki przymusu (nie sprecyzowano dokładnie jakie!) (do czasu przekazania w ręce służb uprawnionych do ustalenia tożsamości), który nie chce okazać dokumentu i próbuje uciekać. 
Tagi: kara grzywny, portal prawny, sentencja, wykroczenie
Autor: red.
Data: 30 czerwca 2011