· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Kontrowersje wokół oceny pracy sędziów

     1 lipca Sejm uchwalił zmiany do ustawy o ustroju sądów powszechnych. Ta decyzja delikatnie mówiąc zbulwersowała środowisko sędziów, którzy podnieśli larum ostrzegając, że działania koalicji rządowej są wycelowane w zmniejszenie niezależności sądów i niezawisłości  ich wyroków.

    Sympatyzujący, w tej sprawie, z sędziami prokuratorzy zapowiadają akcje protestacyjne, planują maksymalnie wykorzystać możliwe urlopy na żądanie oraz regularnie brać wolne dni na honorowe oddawanie krwi.

    Planowana nowelizacja polega na wprowadzeniu do sądów wizytatorów, których zadaniem będzie ocena pracy sędziów. W przypadku stwierdzenia braków lub nieprawidłowości w pracy sędziego, będzie on poddany “indywidualnemu planowi rozwoju”, który oznacza obowiązkowe szkolenia i egzaminy z procedury oraz prawa materialnego. Najważniejszym punktem opisywanej zmiany jest obowiązek uwzględniania ocen wizytatorów przez Krajową Radę Sądownictwa, przy okazji wybierania kandydatów na wakaty. Oznacza to, że negatywna opinia może zablokować awans, a nawet całą karierę sędziego.

   Równie dużo emocji w środowisku przyniosła zmiana dotycząca sposobu zarządzania sądami. Zgodnie z przyjętym projektem w sądach pojawią się menedżerowie, których zadaniem będzie sprawowanie zarządu nad personelem pomocniczym oraz logistyką sądu. Zdaniem sędziów ten pomysł spowoduje konflikt na linii sekretariat-sędziowe. Dotychczas obsada stanowisk w sekretariacie należała do kompetencji prezesa sądu, który wybierał głównego sekretarza i jego zastępców. Dzięki temu sędziowie mieli kontrolę nad pracą administracji.

    Zdaniem strony rządowej zmiany do ustawy odciąża sędziów i pozwolą im się skupić na orzekaniu i pracy merytorycznej, a nie na pracy biurowej, która dotąd pozostawała głównym zajęciem prezesów sądów.
Tagi: KRS, orzekanie, prawo materialne, sądy powszechne
Autor: K.CH.
Data: 02 lipca 2011