· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Samorządy mają być bardziej samorządne

   Autorzy projektu chcą, aby obywatele mieli większy udział w procesach decyzyjnych. Jednym ze spodziewanych rezultatów wprowadzenia ustawy ma być rozwój kapitału społecznego w Polsce.

    Projekt, który ma być złożony pod laskę marszałkowską przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego zawiera dość szerokie zmiany ustrojowe. Jeżeli ustawa wejdzie w życie pojawią się nowe instytucje takie jak: wysłuchanie obywatelskie przed wydaniem niektórych decyzji administracyjnych, znana już ale nie rozwinięta interpelacja obywatelska. Dodatkowo wprowadzona ma zostać obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.

    Inicjatywa zakłada również zmiany we współpracy między sami jednostkami samorządowymi. Nowelizacje mają dotknąć np. przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzennego. Samorządy miałyby obowiązek tworzyć wspólne projekty w ramach jednego powiatu. Prezydencki projekt zakłada również zmiany w polityce regionalnej, która miałaby być bardziej spójna i sformalizowana.

    Oprócz pochwał za chęć włączenia obywateli w proces kształtowania decyzji politycznych i prawnych i wykorzystanie kapitału społecznego, projekt zebrał również bardzo wiele negatywnych komentarzy. Wśród najważniejszych zarzutów znalazły się oskarżenia o powodowanie konflikt między samorządami oraz znaczne spowolnienie procedury administracyjnej przez obowiązek prowadzenia konsultacji społecznych. Zdaniem krytyków wprowadzenie regulacji prawnych dotyczących obowiązku konsultacji zakończy się tym samym skutkiem co przyznanie ekologom udziału w wydawaniu decyzji budowlanych czyli stworzeniem skorumpowanych grup interesu, które będą blokowały dobre pomysły po to by wyłudzić “pomoc” finansową.

    Poniedziałkowa Rzeczpospolita zamieściła  opinię prof. Ireny Lipowicz, która krytykuję projekt prezydenta. RPO powiedziała:  „Projekt ustawy tak mocno ingeruje w ustrój samorządu terytorialnego, że staje się w rzeczywistości potencjalną czwartą ustawą ustrojową" - napisała w liście do prezydenta rzecznik praw obywatelskich.
Tagi: Prezydent RP, ratio legis, RPO, samorząd terytorialny, ustawa, zagospodarowanie przestrzenne
Autor: K.CH.
Data: 26 lipca 2011