· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Anty-Belki zostają w obrocie

 

                       Zbyt dużo pracy by wprowadzać nowe projekty

    "Ze względu na małe szanse, by zmianę uchwalić jeszcze w tej kadencji Ministerstwo Finansów zdecydowało, że nie wyśle ponownie projektu na posiedzenie Rady Ministrów" - poinformowała rzeczniczka Ministra Finansów w poniedziałkowej wypowiedzi dla PAP.

     Zgodnie z planem Rada Ministrów miała przyjąć projekt zmian w pierwszym tygodniu lipca. Jednak jak podało Centrum Informacyjne Rządu prace zostały wstrzymane dlatego, że RM i Sejm pracują nad projektami ponad 200 ustaw, a nowe projekty nie mają szans na stanie się ustawą przed końcem obecnej kadencji

                     Belka zostaje, zmiana do ustawy może po wyborach

     Ponieważ w polskim prawie konstytucyjnym istnieje zasada dekontynuacji prac Sejmu poprzedniej kadencji, ustawa nie została zgłoszona do Marszałka Sejmu. Jednak jak podaję MF pracę resortowe zostały zakończone i zostają w szufladzie. Oznacza to, że jeśli nowy rząd nadal będzie zainteresowany ściąganiem 19% podatku od dochodów kapitałowych oraz usunięciem luk, które pozwalają na jego obejście to projekt zostanie zgłoszony,

     Intencją MF nadal jest wprowadzenie tego rozwiązania. "Nie rezygnujemy z niego. Projekt jest gotowy. Rząd, który ukonstytuuje się po wyborach będzie mógł po niego sięgnąć w każdej chwili, jeżeli tylko wyrazi taką wolę" – dodała M.Brzoza, rzecznik MF.

                                  Na czym polega pomysł Ministra Finansów?

      Zmiany których dotyczył projekt były wymierzone w przepisy Ordynacji Podatkowej. Aktualne zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania powodują, że w przypadku lokat z kapitalizacją dzienną, bardzo prosto można uniknąć pomysłu Prezesa  Marka Belki.

      Obecnie podstawa opodatkowania oraz podatek zaokrągla się do kwoty w pełnych złotych. Korzystając z tej normy prawa podatkowego banki tak budują lokaty by zysk z jednodniowej lokaty wynosił 2,49 złotego, co przy zastosowaniu 19% podatku daję kwotę niższą niż 50 groszy czyli kwotę niepodlegającą opodatkowaniu. W efekcie wpłata 18 tysięcy złotych na lokatę dzienną (przy realnym oprocentowaniu 5% w skali roku) była pozbawiona podatku.

     Projekt MF zakłada zmiany zasad zaokrąglania. Zmiana polegałaby na tym, że zaokrągleniu podlegałyby nie złotówki, a grosze. Dzięki temu budżet państwa zarabiałby około 400 milionów złotych rocznie.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: fundusze inwestycyjne, kapitalizacja dzienna, MF, Ordynacja Podatkowa, papiery wartościowe, podatek Belki
Autor: K.CH.
Data: 27 lipca 2011