· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

O najblizszych wyborach do Parlamentu


     Prezydent RP ogłosił datę wyborów, odbędą się one 9 października 2011 roku. Zgodnie z prawem wraz z ogłoszeniem decyzji przez prezydenta w Dzienniku Ustaw zaczyna się okres kampanii wyborczej. "Zgodnie z art. 98 Konstytucji podejmuję decyzję o zarządzeniu wyborów parlamentarnych w Polsce na dzień 9 październiku 2011 r. Od dzisiaj zaczyna więc bić zegar wyborczy i zaczyna także być realizowany kalendarz wyborczy, który jest częścią tego postanowienia"  - tak brzmiało oświadczenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

     Informacja przekazana podczas konferencji prasowej tylko pozornie jest podobna do poprzednich takich oświadczeń. Zmianę powodują nowelizacje prawa wyborczego określone przez niedawno przegłosowany kodeks wyborczy, który został radykalnie okrojony przez decyzję Trybunału Konstytucyjnego.

     Wybory krajowe do Sejmu i Senatu będą wyborami jednodniowymi – miały być dwudniowe, reklama komitetów wyborczych będzie prowadzona za pomocą wszystkich mediów – reklama zewnętrzna i płatne spoty telewizyjne miały być zabronione.

     Najważniejszą różnicą wprowadzoną przez nowe prawo będą jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. W tych wyborach obywatele wybiorą swych przedstawicieli w Senacie zaznaczając tylko jednego kandydata. Kandydat który dostanie największą liczbę głosów dostanie mandat. Z jednego okręgu wybrany zostanie tylko jeden senator.

     Prezydent ogłasza wybory nie później niż 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji sejmu, która w tym przypadku miała miejsce 5 listopada 2007 roku. Oficjalna decyzja musiała być zatem przedstawiona najpóźniej 7 sierpnia.

     W wyborach  parlamentarnych będziemy wybierać 460 posłów oraz 100 senatorów.
Tagi: jednomandatowe okręgi, ordynacja wyborcza, Sejm, Senat RP, Trybunał Konstytucyjny, wybory parlamentarne
Autor: K.CH.
Data: 11 sierpnia 2011