· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Akt oskarżenia za dług publiczny


     Czyn zabroniony miał polegać na realizowaniu niekorzystnej i niezdyscyplinowanej polityki w finansach publicznych, która spowodowała drastyczny wzrost długu sektora publicznego.

 

    „Udowodniliśmy, że w czasie swoich ośmioletnich rządów socjaliści popełnili poważne przestępstwa przeciwko Węgrom i teraz powinni za to odpowiedzieć“ takie zdanie padło z ust rzecznika prasowego węgierskiego rządu. Głównym dowodem ma być sam fakt wzrostu zadłużenia kraju. Gdy socjaliści, którzy zostali oskarżeni doszli do władzy dług publiczny wynosił 55,6 proc. PKB. Po dwóch kadencjach ich rządów w osiem lat później, dług publiczny brutto wzrósł  do 80,2 proc. PKB. Sprawa dotyczy premierów: Petera Medgyessy, Gordona Bajnai i Ferenca Gyurcsany, którzy sprawowali władzę z ramienia partii socjaldemokratycznej w latach 2002 do 2010. 

Czyn zabroniony

    Podstawą do oskarżenia są wnioski komisji sejmowej, która przesłuchała wszystkich trzech premierów. W skład komisji weszli jedynie przedstawiciele prawicy, głównie rządzącej partii Fidesz. Posłowie z lewego skrzydła odmówili udziału w jej pracach. Ustalenia członków wykazują, że zadłużenia w latach 2002-2010 zwiększyło się o 1,9 biliona forintów węgierskich głównie z powodu zwiększenia wydatków na opiekę społeczną, ulgi i zwolnienia podatkowe i inne przywileje dla podatników. Komisja w raporcie podsumowującym uznała działania partii socjaldemokratycznej za wyraz "niekompetencji, korupcji i hołdowania własnym interesom". Obecnie w komisjach budżetowej i konstytucyjnej znajduję się zapytanie prawne co do kwestii instrumentów prawnych pozwalających na postawienie panów premierów w stan oskarżenia. Jednocześnie prawnik i wicepremier Tibor Navracsics jeszcze przed końcem prac komisji badającej przyczyny zadłużenia sektora publicznego stwierdził jasno i wyraźnie, że w opinii jego i uznanych krajowych prawników akt oskarżenia można postawić z przepisów kodeksu karnego. Premier Orban zapowiedział, że w przypadku negatywnej opinii środowisk prawniczych oraz komisji konstytucyjnej wystąpi o zmiany w  konstytucji, które dawałyby takie możliwości. Wraz z zapisami o odpowiedzialności najwyższych organów państwa i ich przedstawicieli Fidesz planuję wprowadzić normy regulujące górny pułap długu publicznego oraz procedury sanacyjne w razie jego przekroczenia – na wzór polskich norm prawa finansowego publicznego.Strona: [1] 2 3 czytaj dalej »


Tagi: akt oskarżenia, dług, dług publiczny, kodeks karny, korupcja, proces karny, sektor publiczny, zwolnienie podatkowe
Autor: Kazimierz Chojna
Data: 23 sierpnia 2011