· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

11.200.000.000 z prywatyzacji już w budżecie

    70% planu czyli 11,2 mld z 15 zarobił w tym roku  Skarb Państwa w wyniku procesów prywatyzacji i komercjalizacji. Pozostałe 30% związane było z planowaną emisją akcji banku PKO BP, która wyznaczona była  na koniec bieżącego roku. Jednak wobec destabilizacji na rynkach finansowych i nieregularnego kursu WIG MSP i BGK – akcjonariusze sprzedający – postanowili wycofać przygotowaną już i zaakceptowaną ofertę emisji publicznej. Po wyborach Po wyborach MSP podejmie kolejną ocenę rynku i jeżeli wówczas klimat gospodarczy będzie korzystniejszy, a potrzeby nowego rządy podobne emisja odbędzie się w połowie 2012 roku.  Obecnie możliwy wydaję się scenariusz polegający na konsolidacji aktywów spółek należących i kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ten scenariusz jest znany z zeszłego roku, kiedy wobec dużej potrzeby zwiększenia przychodów budżetowych zadecydowano o nabyciu przez PGE udziałów w elektrowniach (również państwowych). Dzięki tej operacji budżet został zasilony kwotą 3,1 mld złotych. Duża część finansistów i najlepszych menadżerów skrytykowała te transakcje – wskazując, że w zamian za zmniejszenie deficytu wysypuje się pieniądze z dobrze działającej spółki, co w efekcie odbija się na nabywcach prądu i wprowadza zły zwyczaj do praktyki finansów publicznych. Do tej pory z „konsolidacji“ uzyskano około 300 tysięcy złotych.

   Ciekawa prywatyzacja odbędzie w przemyśle cukierniczym – w którym dotąd SP posiadał dominującą pozycję. Minister SP wypuści na GPW akcje Krajowej Spółki Cukrowej. Prawo nabycia będzie przysługiwało jedynie wąskiej grupie pracowników  KSC i dostarczycieli buraka. W ten sposób MSP zbędzie 77% udziałów w spółce, po wykupie akcji mogą one zostać sprzedane każdej osobie. Oznacza to, że w ciągu pół roku rynek cukrowy w Polsce może się diametralnie zmienić.

   Bardzo interesująco zapowiada się prywatyzacja spółek zależnych PKP SA. Chodzi o dwóch dużych graczy: PKP energetyka, które dostarcza prąd całej grupie oraz PKP Cargo – giganta zajmującego się transportem wewnętrznym i spedycją międzynarodową. Nie wiadomo jednak czy te prywatyzacje dojdą do skutku. Prezes PKP Maria Wasiak ostrzegła, że w przypadku braku poprawy na rynkach finansowych prywatyzacje zostaną przesunięte na 2012 rok. PKP Cargo, którego cena zdecydowanie mniej zależy od sytuacji w Nowym Jorku i Londyńskim City zostanie raczej sprywatyzowana po wyborach – głównym zainteresowanym jest należący do Federacji Rosyjskiej największy światowy spedytor kolejowy RZD. Polski spedytor kolejowy został wyceniony na niemal 3 mld złotych!
Tagi: akcje, emisja publiczna, komercjalizacja, prywatyzacja, rynki finansowe, Skarb Państwa
Autor: K.CH.
Data: 25 sierpnia 2011