· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Uczelnie nie będą pobierały opłat dodatkowych

 

    Od 1 października tego roku uczelnie, akademie i szkoły wyższe mają zakaz pobierania opłat dodatkowych za egzaminy komisyjne i warunkowe. Takie postanowienia znalazły się w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

   Niedozwolone będą również opłaty za wydanie suplementów do dyplomu, ocenę pracy magisterskiej lub licencjackiej czy za przeprowadzenie dodatkowego egzaminu. Sam zakaz wejdzie w życie od 1 stycznia 2012 roku jednak od nowego roku akademickiego szkoły wyższe nie powinny zawierać w umowach postanowień niedozwolonych. Jak tłumaczą przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego katalog opłat należy do podstawowych elementów umowy i powinien być określony w jej głównej części, a nie przez aneksy.

    Nowelizacja ustawy miała na celu ochronę studentów przed złymi praktykami jednak jak wskazują przedstawiciele organizacji studenckich nie jest ona dobrze opracowana. Błąd wynika z zamieszczenia zamkniętego katalogu opłat zakazanych – oznacza to, że uczelnie nie mogą np. pobierać opłaty za warunek, ale mogą wymyślić 20 innych opłat, które zrekompensują ponoszone straty. Zdaniem Roberta Pawłowskiego, rzecznika praw studentów najlepszym rozwiązaniem byłoby zamieszczenie ogólnego zakazu pobierania opłat dodatkowych z ewentualnym wyłączeniem kilku dozwolonych opłat. MNiSW nie popiera jednak tego postulatu – zdaniem resortu obecna zmiana wskazała katalog czynności i zdarzeń, za które nie można pobierać opłat, a monitorowanie stanu faktycznego i stosowanie prawa będzie należało do zadań UOKiK.

    Jako przykład błędu w ustawie i argument za ich propozycją studenci podają przykład zakazu pobierania opłat za egzamin dyplomowy.  Obecnie w związku ze zmianami w prawie niektóre uczelnie poinformowały, że nie będą pobierały opłat za egzamin, ale tyle samo będzie kosztowała recenzja pracy.

    To czy uczelnie zmienią katalogi opłat i wymyślą dodatkowe, sztuczne wymagania, za które trzeba będzie wnosić opłaty okaże się dopiero po 1 stycznia nowego roku. Zapewne nie dadzą tak łatwo zabrać sobie źródła dochodów, szczególnie, że najbliższe roczniki są dnem niżu demograficznego. Wiadomo natomiast, że będziemy obserwować wiele ciekawych starć na linii szkoły wyższe – UOKiK.
Tagi: aneksy do umów, egzaminy, opłaty zakazane, rzecznik praw studentów, umowy, UOKiK
Autor: K.CH.
Data: 29 sierpnia 2011