· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Wybory – znamy numery i składy

     Państwowa Komisja Wyborcza rozlosowała numery przysługujące komitetom wyborczym. Zgodnie z procedurą pierwszeństwo w losowaniu przysługuję komitetom wyborczym o ogólnopolskim zasięgu terytorialnym – czyli tym, które zarejestrowały swe listy we wszystkich okręgach wyborczych.

Wynik losowania przedstawia się w następujący sposób:

1.     Prawo i Sprawiedliwość

2.     Polska jest najważniejsza

3.     Sojusz Lewicy Demokratycznej

4.     KW dla ruchu Palikota

5.     Polskie Stronnictwo Ludowe

6.     Polska Partia Pracy – Sierpień `80

7.     Platforma Obywatelska

    Kolejne numery przypadły KW, które nie zarejestrowały kandydatów we wszystkich okręgach są to: Komitet Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera będzie oznaczony numerem 8, komitet Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego - numerem 9, a komitet Prawica - numerem 10.

     Na końcu losowane były numery dla KW posiadających listy wyborcze do Sejmu tylko w jednym okręgu (15 szt.) i dla kandydatów na senatorów (7 osób).

     PKW podała również statystyki wyborcze. Z informacji przedstawia się taki obraz: w wyborach do VII kadencji Sejmu RP o jeden mandat poselski ubiega się 15 kandydatów. O mandat senatora ściga się 5 kandydatów. Uprawnionych do głosowania jest 30 612 295 wyborców (więcej niż w poprzednich wyborach), którzy oddadzą głos w jednym z 24 812 obwodów (tyle samo co 4 lata temu)

     W ramach obecnej kampanii wyborczej utworzono 104 komitety wyborcze – 19 komitetów wyborczych partii politycznych, 83 komitety wyborców i 2 komitety mniejszości narodowych. 6 komitetów nie spełniło wymogów prawa wyborczego.

     Bardzo ciekawa informacja związana jest z ilością kobiet startujących w wyborach – aż 43%. Zatem jak widać funkcja parytetów wyborczych jest jedynie symboliczna i same panie lepiej sobie radzą niż polskie prawo.

     Do Senatu zarejestrowano 103 KW, ale jedynie 88 z nich zgłosiło kandydatów. W sumie wyborach o ten mandat będzie się ubiegało jedynie 500 osób.
Tagi: komitet wyborczy, mandat, poseł, prawo wyborcze, Sejm, senator, Senat RP
Autor: K.CH.
Data: 11 września 2011