· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Zmiany na stadionach


            Nowelizacja do ustawy o organizacji imprez masowych zakłada dwie najważniejsze zmiany. Po pierwsze na stadionach ma być spełniony warunek pełnej identyfikacji osób biorących udział w imprezie, a po drugie kibic napiję się piwa zakupionego na stadionach.

            Nowe regulacje dotyczące identyfikacji osób kładą na organizatorach obowiązek instalacji systemów elektronicznej identyfikacji. System obejmuje dwa najważniejsze elementy: centralny system identyfikacji, na który składa się baza obejmująca dane osobowe dotyczące wszystkich kibiców oraz przypisany do nich numer oraz ujednolicony systemy nadzór (dotyczy przede wszystkim wymagań wobec ochrony oraz narzędzi takich jak kamery). Wraz z podniesieniem standardów wymaganych od organizatorów, ustawodawca podniósł górne granice kar za zakłócanie porządku w obiektach, na których odbywają się imprezy masowe. Na przykład za maskowanie twarzy przewidziana jest kara ograniczenia wolności albo grzywna do 2 tysięcy złotych, za wejście bezprawne wejście na stadion będzie groziła kara do roku więzienia. Najcięższa kara jest przewidziana dla osób, które wchodzą na stadion mimo wyroku zakazującego – 3 lata pozbawienia wolności.

            Zdecydowanie weselszą informacją dla kibiców będzie zmiana dotyczącą sprzedaży alkoholu na stadionach. Dotąd było to zakazane, ale od wejścia w życie ustawy pojawi się możliwość kupienia alkoholu, którego zawartość nie przekracza 3,5%. Ten będzie sprzedawany jedynie w miękkich opakowaniach. Co więcej w przypadku spotkań o podwyższonym ryzyku (to policja kwalifikuje rangę spotkań) sprzedaż będzie zakazana lub ograniczona.




Tagi: grzywna, nadzór, nowelizacja, ograniczenie wolności, zakazy stadionowe
Autor: K.CH.
Data: 17 września 2011