· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Słaby złoty korzystny dla podatnika

      Osłabienie złotego względem Euro spowodowało podniesienie wartości limitów wielu norm technicznych zawartych w prawie podatkowym. Spadek wartości polskiej waluty skutkuje rozluźnieniem wymagań związanych z prowadzeniem uproszczonej księgowości. Najbardziej korzystny jest dla przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – kwota ryczałtu zwiększy się o ponad 70 tysięcy złotych, podczas gdy kwota podatku do zapłacenia pozostanie na tym samym poziomie.

                                Księga przychodów i rozchodów.

     Prowadzenie uproszczonej księgowości jest przywilejem, który przysługuje jedynie określonym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Pierwszą przesłanką jest prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej lub w spółce osobowej. Drugą przesłanką jest warunek nie przekroczenia wartości przychodów netto ponad 1 200  tys. Euro w roku podatkowym.

      W 2011 roku stosowanie księgi przychodów i rozchodów było możliwe dla podmiotów, których przychody netto nie przekroczyły 4 784 400 PLN, w 2012 będzie to już 5 293 440 PLN, czyli o 509 040 PLN więcej. Granica między pełną księgowością, a uproszczoną rośnie i maleje wraz z kursem Euro. Kwota jest obliczana na podstawie średniego kursu NBP z 1 września poprzedzającego rok podatkowy, w bieżącym roku przyjęto dzień 30 września ponieważ jest on najbliższym dniem pracy. W obecnym roku wzrost wartości Euro wobec Złotego w ujęciu rok do roku wyniósł ponad 12% - o tyle samo zwiększyły się kwoty ryczałtu i limit dla uproszczonej księgowości

   Kurs z 30 IX br. wynosi 4,4112 zł, czyli o ponad 42 grosze więcej niż rok temu, gdy z europejską walutę płacono 3,9870 zł. Kurs NBP z ostatniego dnia września jest bardzo istotną wartością dla małych i mikro przedsiębiorców. Przekroczenie limitu wiąże się z założeniem pełnej księgowości – takiej jak ta stosowana w sp z.o.o. lub S.A. – w takiej sytuacji przedsiębiorca musi nie tylko zatrudnić licencjonowanego księgowego, ale również zreorganizować księgi za cały rok podatkowy.

                                                 Ryczałt rośnie.

     Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest formą opodatkowania, która adresowana jest do mniejszych podmiotów gospodarczych. Najczęściej korzystają z niego rzemieślnicy oraz osoby wykonujące wolne zawody. Przy odpowiednim wykorzystaniu limitów jest to forma dużo bardziej opłacalna niż zasady ogólne. Wraz z kursem euro limit dla ryczałtowców wzrósł o 70 tysięcy złotych – z 591'975 zł w 2011 r. do  661'680 zł w 2012 r.
Tagi: księga przychodów i rozchodów, podatek ryczałtowy, podatnik, podmiot gospodarczy, spółka osobowa
Autor: K.CH.
Data: 04 października 2011