· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Organy skarbowe infiltrują Internet

    W Bydgoszczy Dyrektor Izby Skarbowej, po otrzymaniu pozytywnej decyzji Ministra Finansów powołał specjalną jednostkę, której zadaniem jest ściganie przestępstw karnoskarbowych, związanych z siecią www. Inspektorzy z referatu ds. handlu internetowego zajmują się przedewszytkim wyszukiwaniem podmiotów, które nie dokonują rozliczeń z fiskusem, a prowadzą ciągłą sprzedaż towarów opodatkowanych.

   Inspektorzy zostali wyposażeni w szereg uprawnień, które mają pomóc ścigać osoby nie rozliczające się przede wszystkim z PIT i VAT – mogą oni śledzić adres IP, zwracać się do portali internetowych celem uzyskania informacji o użytkowniku, przeglądać pocztę internetową, a nawet analizować rachunek bankowy osób prowadzących sprzedaż. Referat, który działa głównie na zlecenie innych organów podatkowych, sprawdza zarówno osoby wystawiające towary na portalach aukcyjnych jak i sklepy internetowe. Do tej pory internetowi inspektorzy sprawdzili prawie 2500 podmiotów, które dokonały transakcji na niemal 1 miliard złotych.

   Rynek sprzedaży elektronicznej (e-commerce) rośnie co roku o ponad 15% i obecnie zbliża się rekordowej wartości obrotów sięgającej 20 miliardów złotych. W 2009 roku, który był rokiem rekorodowego wzrostu wartości sprzedaży, Polacy wydali w Internecie ponad 14 miliardów złotych w tym aż 8,2 miliarda złotych na aukcjach.

  Inspektotzy najczęściej wykrywają, że osoby prowadzą działalność gospodarczą bez zezwolenia, a w przypadku podmiotów profesjonalnych, że znaczenie zaniżają wartość sprzedanych towarów oraz unikają opłacania podatku VAT.

  W serwisie bankier,pl można znaleźć przykład sprawy, którą zajmował się bydgoski referat. Dotyczy on grupy osób handlującej obuwiem sportowym. W trakcie prowadzonej analizy użytkowników jednego z portali aukcyjnych, Referat wykrył grupę osób zajmującą się sprzedażą obuwia sportowego. 20 osób dokonywało sprzedaży przez osoby podstawione, prowadziło działalność bez dokonania stosownej rejestracji, nie wykazywało przychodów ze sprzedaży prowadzonej za pośrednictwem portalu aukcyjnego, dokonywało sprzedaży bez wystawiania faktur i paragonów. Suma obrotów grupy za lata 2006-2009 uzyskanych z tytułu sprzedaży internetowej wyniosła około 15 mln zł.

   Ministerstwo Finansów planuję zwiększyć liczbę takich referatów. Dzisiaj istnieje referat w Bydgoszczy oraz organizowany jest klon we Wrocławiu.
Tagi: fiskus, Izba Skarbowa, Ministerstwo Finansów, organy podatkowe, przestępstwa karnoskarbowe, VAT
Autor: K.CH.
Data: 11 października 2011