· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

UOKiK wygrał z województwem

 

         Samorząd Województwa Podkarpackiego zapłaci 70 tys. zł za niezgłoszenie zamiaru koncentracji przedsiębiorstw uznał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Oznacza to, że decyzja prezes UOKiK o nałożeniu kary pozostaje w mocy i jest już niepodważalna.

      Jak informuje UOKiK wyrok dotyczył decyzji wydanej ponad dwa lata temu. Stwierdzono wówczas, że Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze oraz Samorząd Województwa Podkarpackiego utworzyły spółkę Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, bez zgody Prezes UOKiK. Przedsiębiorcy zgłosili ten fakt do organu antymonopolowego już po dokonaniu transakcji. Tymczasem, zgodnie z prawem, zgłoszeniu podlega zamiar, czyli to, co dopiero ma nastąpić. Obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Za przeprowadzenie koncentracji bez zgody UOKiK grozi sankcja finansowa w wysokości do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji.

    Kary w wysokości po 70 tys. zł zostały nałożone na obu uczestników koncentracji. Porty Lotnicze wpłaciły już pieniądze do budżetu państwa, natomiast Województwo Podkarpackie odwołało się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W listopadzie 2010 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Urzędu. Od tego wyroku Samorząd Województwa Podkarpackiego złożył apelację — Sąd Apelacyjny oddalił ją 13 października 2011 roku.
Tagi: samorząd, sankcja finansowa, Sąd Apelacyjny, UOKiK
Autor: K.CH.
Data: 18 października 2011