· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

NSA w sprawie wkładu niepieniężnego do spółki

Wkład niepieniężny nie powoduje powstania przychodu u wspólników

 

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej nie powoduje powstania przychodu u wspólnika – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Niewątpliwie ta informacja ucieszy każdego podatnika inwestującego w spółki osobowe (a takich jest większość w obrocie). Do tej pory fiskus stał na stanowisku przeciwnym: wniesienie wkładu oznacza przychód dla wspólnika, a ten ze swojej natury podlega opodatkowaniu.

Wniesienie aportu rzeczowego do spółki komandytowej

            Fiskus zachował się w wyżej opisany sposób wobec wspólnika osoby fizycznej, która wniosła akcje do spółki komandytowej. Mimo argumentacji wspólnika, że nie uzyskuje on korzyści majątkowej z aporty – ten per se powinien być nienaruszalny i służyć jedynie zaspokajaniu wierzycieli; a także wniesienie wkładu niepieniężnego nie stanowi w rozumieniu prawa cywilnego odpłatnego zbycia oraz, że zgodnie z ustawą o PIT opodatkowane są tylko wkłady wniesione do spółki posiadającej osobowość prawną. Argumentacja okazała się niewystarczająca dla warszawskiej Izby Skarbowej. Urząd uznał, że zmiana właściciela rzeczy stanowi zbycie. A zbycie to jest odpłatne ponieważ w zamian za aport podatnik otrzymuje udział.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: CIT, podatek od osób prawnych, prawo podatkowe, Wniesienie aportu rzeczowego do spółki
Autor: K. Ch.
Data: 13 października 2010