· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

NRA: ubezpiecz się od adwokata

 

            Naczelna Rada Adwokacka oraz towarzystwo ubezpieczeniowe Concordia promują wspólnie ubezpieczenie od ochrony prawnej. Podmioty podpisały porozumienie, na podstawie którego będą wspólnie zachęcały do wykupywania ubezpieczeń od ryzyka potrzeby zatrudnienia adwokata i poniesienia kosztów związanych z procesem sądowym.

            Do korzystania z takiego ubezpieczenia ma zachęcać przykład niemiecki, gdzie ponad 60% mieszkańców jest ubezpieczonych od potrzeby korzystania z pomocy prawnej. Zdaniem NRA opisywane polisy okażą się skutecznym remedium na wysokie koszty usług prawniczych oraz będą korzystne dla rynku usług prawniczych, którego przedstawiciele coraz chętniej bronią korporacje, a nie przeciętnych obywateli. Oferta jest również przygotowana dla małych i średnich przedsiębiorców.

            NRA podkreśla również, że pozytywnym skutkiem polis będzie zmniejszenie nielegalnych i nieetycznych działań firm windykacyjnych oraz kancelarii trudniącymi się „wymuszaniem” odszkodowań.

            Działanie polisy polega na opłaceniu niewielkiej składki, w przypadku w którym ubezpieczony zostanie pozwany będzie mógł on wybrać prawnika, z listy przedstawionej przez ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel pokryje wszelkie koszta takie jak: wynagrodzenie dla pełnomocnika, opłaty sądowe oraz w razie przegranej koszta powoda. W przypadku przedsiębiorstw ubezpieczenie będzie obejmowało również powództwa wytaczane pracownikom w związku z pełnionymi funkcjami.

            Na rynku istnieje już kilka podmiotów świadczących opisywane usługi, a eksperci prognozują zdecydowany wzrost popytu i idący za nim wzrost podaży.
Tagi: firmy windykacyjne, NRA, polisa, proces karny, ubezpieczenie, usługi prawnicze
Autor: K.CH.
Data: 20 października 2011