· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Podatnik nie znajdzie raju na Cyprze

   Ministerstwo Finansów zakończyło proces negocjacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem. Podpisana przez obie strony umowa czeka na ratyfikację w Sejmie, co oznacza, że od przyszłego roku grecka cześć wyspy przestanie być rajem podatkowym dla polskich przedsiębiorców.

    Dotychczas wynagrodzenia polskich członków zarządów w cypryjskich spółkach były zwolnione z podatku dochodowego. Największą korzyścią była optymalizacja podatku należnego od dywidend spółek handlowych – stawka podatkowa wynosi na Cyprze 9%, podczas gdy w Polsce to 19%. Zwolniona z podatku była również sprzedaż udziałów, która od dnia wejścia umowy w życie również zostanie objęta stawką 19%.

   Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna zmiany zasad rozliczenia dochodu uzyskanego z cypryjskich spółek powodują ogromny wzrost zainteresowania zamkniętymi funduszami inwestycyjnymi zarejestrowanymi w Luksemburgu. Luksemburskie spółki są również bardzo korzystnym rozwiązaniem – są one zwolnione z podatków od zysków kapitałowych, pod warunkiem reinwestycji zysku. Z drugiej strony utworzenie takiego funduszu wymaga uiszczenia opłaty założycielskiej, która wynosi 100 tys. złotych.

     Jak podaje DGP nie ma oficjalnych informacji co do spółek prowadzonych przez Polaków na Cyprze, wiadomo natomiast, że aż 35% najbogatszych Polaków korzysta z zamkniętych funduszy inwestycyjnych.
Tagi: dywidendy, fundusze inwestycyjne, Ministerstwo Finansów, podatek, zyski kapitałowe
Autor: K.CH.
Data: 28 października 2011