· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Do izby wytrzeźwień trafimy gdy tak uważa policjant


    Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał wyrok zgodnie,  z którym osadzenie w izbie wytrzeźwień nie stanowi naruszenia dóbr osobistych człowieka. W sprawie o sygn. I A Ca 35/11 powód domagał się odszkodowania za uszkodzenie ciała oraz działanie organów publicznych w sposób sprzeczny z prawem

    W omawianej sprawie patrol policji zatrzymał mężczyznę, który był pod wpływem alkoholu. Policjanci zdecydowali o przewiezieniu powoda do izby wytrzeźwień. Mężczyzna nie zgodził się jednak z opinią funkcjonariuszy i zgodnie z ius resistendi stawił opór policjantom, którzy w trakcie obezwładniania powoda naruszyli jego nietykalności oraz spowodowali uszkodzenia ciała.

   Sąd II instancji uznał, że funkcjonariusze nie naruszyli prawa i nie doszukali się przesłanek z art. 417 KC, który osobie poszkodowanej przez państwo daje prawo do odszkodowania. Zdaniem Sądu obowiązkiem policji jest reakcja na łamanie prawa, a spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zabronione. Stawianie oporu funkcjonariuszom również jest naruszeniem prawa, a w sytuacji, w której osoba poddana czynnościom policyjnym jest nietrzeźwa przewiezienie go do izby wytrzeźwień jest działaniem prawnym.

   Zdaniem sędziów państwo nie może więc odpowiadać za skutki przeprowadzonej w granicach obowiązującego prawa interwencji policyjnej. Ponadto z uzasadnienia wyroku wynika, że obezwładnienie i przymusowe obsadzenie w izbie wytrzeźwień nie naruszyło dóbr osobistych powoda.
Tagi: łamanie prawa, naruszenie prawa, nietykalność osobista, policja, Sąd Apelacyjny, sygnatura
Autor: K.CH.
Data: 31 października 2011