· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Podsłuchy do TK

            Skarga Rzecznika Praw Obywatelskich na niekonstytucyjność przepisów o prowadzeniu kontroli operacyjnej, czyli zakładaniu podsłuchów i kontroli wykazów rozmów została poparta przez Prokuratora Generalnego. Skarga została złożona w czerwcu przez prof. Lipowicz, która podniosła, że uprawnienia dziewięciu służb specjalnych w tym m.in. CBA oraz wywiadu skarbowego, wykraczają poza normy konstytucyjne.

            Zdaniem RPO obecne przepisy naruszają konstytucyjne prawo do prywatności. Skargę w całości poparł RPO. Zdaniem tych instytucji obecne normy nie są precyzyjne i przejrzyste i tym samym godzą w obywateli. Służby specjalne mogą w praktyce dowolnie wybierać podmiot prowadzonej kontroli, a środki, które do tego służą są niemal nieograniczone. Dzisiejsze prawo również nie ogranicza możliwości nakładania podsłuchów czy sprawdzania lokalizacji adwokatów, lekarzy czy dziennikarzy.

            Profesor Lipowicz wskazała również, że w obecnym stanie prawnym osoba podsłuchiwana nie ma możliwości zaskarżenia decyzji o podsłuchu i w większości przypadków nie dowie się o byciu podsłuchiwanym już po zakończeniu operacji służb. Kolejnym naruszeniem jest brak przepisów, które określałyby zasady niszczenia zebranych informacji i okres oraz warunki ich przetrzymywania.

            Pośrednim poparciem dla skargi RPO jest raport Komisji Europejskiej. Zgodnie z ustaleniami UE Polacy są najbardziej podsłuchiwanym i inwigilowanym narodem całej Europie. Polskie służby założyły więcej podsłuchów i zbadały więcej bilingów niż na przykład ich niemieccy odpowiednicy, gdzie mieszka dwa razy więcej osób. Zdaniem KE służby specjalne oraz policja użyły w 2010 roku 1 300 000 podsłuchów i bilingów. Wszystkie te operacje odbyły się bez kontroli sądowej.

            Rząd w oficjalnym stanowisku, wydany przez Ministra Spraw Wewnętrznych, nie sprzeciwia się nowelizacji, ale też nie planuje przedłożenia stosowanego projektu. Zatem do dnia wydania wyroku przez TK obowiązywał będzie status quo.
Tagi: CBA, kontrola sądowa, MSW, Prokurator Generalny, RPO, wywiad skarbowy
Autor: K.CH.
Data: 12 grudnia 2011