· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Jaki abonament za RTV? I po co?

            Według szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji obywatele, którzy korzystają z radia i telewizji (w praktyce wszyscy) zalegają z opłatami abonamentu  na ponad 2 miliardy złotych. W dobie kryzysu i wobec potrzeby ograniczania długu publicznego rządząca koalicja planuje zmniejszyć subwencje dla TVP SA i PR SA. Pieniądze na utrzymanie tych przedsiębiorstw mają znowu pochodzić z abonamentu, płaconego przez osoby odbierające publiczne radio i telewizję. Największy problem przysparza pytanie: a jak to zrobić?

Stan obecny

            Na koniec 2011 roku opłatę za RTV tzw. abonament powinni wnosić wszyscy, którzy odbierają w swoich domach publiczne programy. Opłata powinna być wnoszona dobrowolnie (bez wezwania) do 25 dnia każdego miesiąca. Wynosi ona w tym roku 17,15 zł miesięcznie lub 188,30 za cały rok. W 2012 roku abonament za radio i telewizje ma wzrosnąć o niemal 10% i wynosić odpowiednio 18,30 i niemal 200 złotych.

            Co więcej abonent powinien dokonać rejestracji odbiornika na poczcie lub za pomocą internetu. Należy pamiętać, że rejestracji podlega każdy odbiornik zatem i telewizor w domu i radio w samochodzie. Opłata jest również podbierana od przedsiębiorstw, w których używane są radia lub telewizory będące środkami trwałymi przedsiębiorcy. Problem rodzi zagadnienie telewizji i radia internetowego – KRRiTV nie wyraziła w tej sprawie konkretnego stanowiska, ale można domniemywać, że podmioty z powodu braku możliwości rejestracji i stwierdzenie czy komputer służy tylko do słuchania czy też do oglądania TV póki co są zwolnione z opłaty.

            Opłatę wnosi się za jedno gospodarstwo domowe lub inny lokal bez względu na liczbę odbiorników lub mieszkańców.

Kto nie płaci?

            Ustawowo z opłat zwolnieni są:

  1. Inwalidzi I grupy
  2. Osoby, które przekroczyły 75 rok życia
  3. Osoby powyżej 60 roku życia, które są na emeryturze (niższej niż połowa przeciętnego wynagrodzenia)
  4. Osoby całkowicie niezdolne do pracy
  5. Rolnicy którzy z powodu stałego lub przejściowego inwalidztwa są niezdolni do pracy w gospodarstwie rolnym
  6. Inni np. bezrobotni, kombatanci wojenni itd.

Osoby zwolnione muszą jednak pamiętać o wypełnieniu formularza zwalniającego i przesłaniu go do KRRiTV.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: abonament radiowo-telewizyjny, abonent, dłużnik, KRD SA, KRRiTV, opłaty RTV
Autor: K.CH.
Data: 14 grudnia 2011