· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

3 tysiące za brak OC


                                  Wyższe kary za brak OC

         Do tej pory najwyższa kara dla kierowców samochodów osobowych wynosiła 1980 złotych. Od nowego roku sięgnie ona dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 3000 złotych.

 Podwyżki spotkają również posiadaczy innych pojazdów mechanicznych. Ewentualną karę najbardziej odczują posiadacze ciągników siodłowych (szoferek od TIRa). Ich kary wzrosną z 400 złotych do ponad 4500 złotych.

                       Kierowcy bez OC wyrządzili szkody na 50 mln

         Kary na kierowców do tej pory nakładał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W obecnym roku ukarał niemal 30 tysięcy osób! Kwota kar przekroczyła 12 milionów złotych. Z danych tej instytucji wynika, że niemal 200 000 pojazdów nie ma ubezpieczenia OC. Według UFG wypadki spowodowane przez osoby kierujące bez wymaganego OC spowodowały koszty rzędu 50 mln zł w 2011 roku.

                                        Nowe kary i zmiana procedury

         Kompetencja do karania nadal pozostanie przy UFG, ale zmieni się tryb zdobywania informacji o nierzetelnych kierowcach i metoda karania. UFG kończy właśnie budowę programu, który automatycznie będzie monitorował podpisane polisy OC i wychwytywał przerwy w umowach o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Do tej pory głównym źródłem informacji dla UFG była policyjna baza danych i doniesienia związane z kolizjami drogowymi od samych ubezpieczycieli.

         Według nowego modelu nieubezpieczony właściciel lub posiadacz pojazdu zostanie ukarany niemal zawsze gdy będzie nieubezpieczony. Jeżeli brak ubezpieczenia nie przekroczy 3 dni kara wyniesie 600 złotych, od 4 do 14 dni – 1500 zł, po 15 dniu kara sięgnie pełnej wysokości i wyniesie 3000 złotych.

                                          Sprawdź czy sprawca ma OC

         Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest również operatorem bazy danych o osobach posiadających OC i AC. W przypadku kolizji na stronie ufg.pl można sprawdzić czy sprawca ma ubezpieczenie, w jakim zakładzie i co ono pokrywa.

 
Tagi: kolizja drogowa, OC, polisa, ubezpieczenia, UFG
Autor: K.CH.
Data: 29 grudnia 2011