· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

KNF: OFE Polsat zawyżał swoją wartość

            Window Dressing czyli działanie polegające na sztucznym zawyżaniu wartości jednostek uczestnictwa przez sprzedaż aktywów o niskiej wartości (stopie zwrotu) i zastąpienie ich, najczęściej tymczasowo, silnymi aktywami. Jest to praktyka stosowana na parę dni przed upublicznieniem wyników, szczególnie popularna wśród funduszy inwestycyjnych. Właśnie takie działanie zarzuca OFE Polsat Komisja Nadzoru Finansowego.

            W przypadku omawianego funduszu wzrost wynikał z nagłej zmiany płynności i wzrostu kursu spółek: Sygnity, Dębica, Koelner oraz kilku innych spółek akcyjnych, notowanych na GPW.

                                                Jak wpadł Polsat?

             Window Dressing jest zjawiskiem popularnym i najczęściej legalnym. W polskim sektorze ubezpieczeń emerytalnych wystąpił jednak po raz pierwszy na taką skalę. Sprawa OFE Polsat wydała się ponieważ przy publikacji 3-letnich wyników OFE, Polsat jako jedyny odnotował bardzo wysoki wzrost. Było to ponad 20 gr na jednostce, podczas gdy pozostałe OFE balansowały w pobliżu zera. Działanie władze OFE Polsat można tłumaczyć chęcią zdobycia większej liczby przyszłych emerytów, którzy wyznaczani są w ramach losowania (chodzi o osoby, które nie wybrały same OFE). W losowaniu biorą jedynie OFE o najwyższej stopie zwrotu. Zastanawiające jest czemu władze OFE Polsat zdecydowały się na tak łatwą do wykrycia praktykę. Niemal każda definicja windowa dressingu zawiera stwierdzenie, że jest to łatwo wykrywalna praktyka, a jej pozytywny skutek dotyczy jedynie dnia, w którym wylicza się wyniki...

                                                   Zbrodnia i kara

            Zdaniem KNF zarządcy OFE Polsat złamali zasadę tzw. ostrożnej wyceny aktywów. Jest to klauzula generalna, która nakazuje realistyczne ukazywanie wyników, nie wprowadza ona jednak dokładnej definicji nieostrożnej wyceny...

            Jako środek zapobiegawczy KNF nakazał by za dzień wyceny przyjąć nie 30 września, a dzień wcześniejszy. Zarządcy OFE Polsat zgodzili się na taki środek zapobiegawczy, w wyniku czego fundusz spadł z premiowanego w losowaniu 5 miejsca na miejsce 10 z 14.

                                                 Co na to inne OFE?

            W wyniku działań Polsatu nastąpiła również weryfikacja wartości innych funduszy, które posiadają akcje „napompowanych“ spółek. Sankcja dotknęła OFE: Amplico, Axa, Aviva,  Nordea, Pocztylion oraz PZU. Wycena wymienionych funduszy zmalała o 1 gr, co nie wpłynęło na końcową pozycję w ich rankingu.

            Była to pierwsza taki istotna i nagłośniona decyzja KNF pod rządami nowego przewodniczącego Andrzeja Jakubiaka.

 
Tagi: Ampliko, AXA, KNF, Nordea, OFE, Pocztylion, Polsat, PZU
Autor: K.CH.
Data: 30 grudnia 2011