· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Od 1 stycznia tylko CEIDG

  CEIDG zamiast EDG 

Bardzo istotna zmiana wchodzi w życie wraz z początkiem nowego roku. Organem prowadzącym ewidencje przestaną być urzędy w poszczególnych gminach, a funkcję przejmie Ministerstwo Gospodarki. Do końca 2011 wszystkie informacje o jednoosobowych działalnościach gospodarczych (w tym o wspólnikach spółki cywilnej) zostały przekazane z EDG do CEIDG. W przypadku największych  miast było to po kilkaset tysięcy wpisów, a Warszawa przesłała informacje o ponad pięciuset tysiącach zarejestrowanych działalności gospodarczych.

Jakie skutki ma zmiana

            W praktyce zmiana ma duże znaczenie ponieważ jedynie wiążącym prawnie źródłem informacji o przedsiębiorcach jednoosobowych stanie się CEIDG. Na podstawie danych zawartych w tej ewidencji będą działały organy takie jak ZUS czy Urzędy Skarbowe. Również wpis do CEIDG będzie determinował prawo do starowania w przetargach publicznych oraz odegra duży wpływ na obrót między podmiotami prywatnymi.

Sprawdź czy cię wpisano

Dlatego każda osoba prowadząca przedsiębiorstwo zarejestrowane w EDG powinna sprawdzić czy informacje o jej działalności zostały przeniesione do CEIDG (lub czy zostały przeniesione prawidłowo).

Czy odczujemy zmiany?

            Dla przedsiębiorcy petenta zmiana będzie istotna, ale mało odczuwalna w praktyce. Urzędy gmin nadal będą obsługiwały przedsiębiorców i służyły pomocą w wypełnieniu wniosku. Nadal w tych samych urzędach będzie można dokonać wpisu, zawieszenie czy wykreślenia działalności gospodarczej.

            Najlepiej zmianę odczują te osoby, które w kontaktach z administracją używają Internetu oraz ci, którzy poszukują informacji o przedsiębiorcach. Niemal wszystkie czynności urzędowe będzie można dokonać przez strony www (ceidg.gov.pl oraz firma.gov.pl) z użyciem niedawno wprowadzonego profilu zaufanego. Dużym ułatwieniem okaże się również wyszukiwarka przedsiębiorców z całego kraju, która nie wymaga żadnego logowania.

Podstawa prawna: nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 13 maja 2011 (Dz.U. nr 131 poz. 764)
Tagi: CEIDG, EDG, nowelizacja, spółka cywilna, wspólnicy, ZUS
Autor: K.CH.
Data: 03 stycznia 2012