· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Jak głosowali niepełnosprawni?

 

            Ostatnie wybory do Sejmu i Senatu były pierwszymi, w których osoby niepełnosprawne mogły korespondencyjnie lub za pomocą pełnomocnika. Mimo zmian w prawie osoby niepełnosprawne nie wybrały nowych sposobów na oddanie głosu.

            Według wyliczeń Rzecznika Praw Obywatelskich niemal 90% osób niepełnosprawnych wolało osobiście pojawić się przy urnie i oddać głos metodą tradycyjną. Niestety niemal 80% lokali wyborczych nie jest przystosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

            Dlatego RPO prof. Irena Lipowicz zwróciła się z wnioskiem do rządu, Sejmu oraz Państwowej Komisji Wyborczej o rozpoczęcie akcji, która ma na celu przekonanie osób niepełnosprawnych do oddawania głosu za pomocą poczty polskiej lub pełnomocnika, którym może niemal każda osoba. RPO jednocześnie podkreśla, że zmiany w prawie nie zastąpią takich udogodnień jak podjazdu dla wózków czy specjalnie przystosowane lokale wyborcze.

            Należy też mieć na uwadze, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie głosowania za pomocą Internetu. Takie rozwiązanie pomogłoby nie tylko niepełnosprawnym – zapewniając im niezależność od niedostosowanej do potrzeb dla inwalidów placówki poczty polskiej czy potrzeby proszenia o przysługę, ale zdecydowanie podniosłoby frekwencję. Co więcej e-głosowanie miałoby w wymiarze długofalowym pozytywne skutki finansowe. Głosy liczyłyby się same, a wirtualne lokale wyborcze mogłyby być otwarte całą dobę.
Tagi: lokale wyborcze, pełnomocnik, PKW, RPO, Sejm, Senat
Autor: K.CH.
Data: 12 stycznia 2012