· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

WSA: zwrot dopłat wspólnika bez PIT

 

            W omawianej sprawie wspólnik spółki z.o.o. nabył 100 udziałów, jednocześnie stając się jedynym udziałowcem spółki wstąpił w całość praw i obowiązków dotychczasowych wspólników. Przed zbyciem udziałów dotychczasowi wspólnicy zdecydowali o zwrotach dopłat, które zostały wniesione w latach poprzednich celem naprawy sytuacji finansowej spółki. W związku z czym prawo zwrotu przeszło na nabywcę, który dopłat nie wniósł.

            W interpretacji ogólnej MF stwierdzono, że dopłaty mają charakter osobisty (na podst. art. 21 o PIT), a prawo zwolnienia z podatku zwrotu dopłat przysługuję jedynie osobom, które rzeczywiście wniosły dopłaty. Co więcej zwolnienie, zdaniem MF, powinno przysługiwać jedynie do wysokości wniesionych dopłat.

            Nabywca spółki z.o.o. nie zgodził z poglądem MF i zwrócił się do WSA w Warszawie o rozstrzygnięcie sprawy. WSA nie podzielił argumentów MF i uznał, że prawo zwrotu i zwolnienia nie jest połączone z konkretną osobą fizyczną lecz osobą, która w danym momencie posiada prawa wynikające z przepisów Kodeksu spółek handlowych. O prawie do zwolnienia z podatku w tej sytuacji nie przesądzają cechy osobiste lecz stan prawny.

            Tym samym przychód ze zwrotu dopłat wniesionych do spółek kapitałowych jest wolny od podatku PIT. Sędzia sprawozdawca zaznaczył, że nowy właściciel spółki spełnia warunki zwolnienia zgodnie z ustawą o PIT.

            Wyrok nie jest prawomocny i przysługuje od niego odwołanie.

Sygnatura: III SA/WA 1046/11

Dodatkowo: II FSK 65/10 oraz II FSK 382/10
Tagi: dopłata, MF, podatek, przychód, spółka z o.o., sygnatura, wyrok
Autor: K.CH.
Data: 13 stycznia 2012