· Zaloguj się · ISSN 2083-8824
Konto
E-wokandy
Sygnatura:

Miasto:

Regulacje prawne

Aktualności

A A A

Państwo prawa, czy…?

   Ostatnie zawirowania wokół modelu polskiego urzędu prokuratorskiego, z jednej strony, oraz wokół  ustawy „zdrowotnej” (szczególnie w jej części dotyczącej  refundacji leków) budzą we mnie bardzo niewesołe refleksje dotyczące mojego kraju, jako państwa prawa.  Zaczynam podejrzewać, że dla naszych ustawodawców (a jeszcze bardziej rządu, który jest głównym inicjatorem ustaw i rozporządzeń) łatwiej tworzyć państwo policyjne, gdzie każdego obywatela można oskarżyć o winy, z których nie zdawał sobie nawet sprawy.

   Pani Profesor Płatek – karnistka na Wydziale Prawa UW powiedziała niedawno w programie radiowym, że w Polsce nie ma ani jednego prawnika, który choćby prawo karne znał w całości (z wszystkim niuansami i wyjątkami). Nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności – to dla przypomnienia. I jeszcze jedno przypomnienie: był taki prokurator w kraju sąsiednim, który mówił: dajcie mi człowieka – paragraf na niego znajdę. Nazywał się Wyszyński. Powoli zbliżamy się do modelu pożądanego przez Wyszyńskiego. Nie udało się stworzyć prawa, za przekroczenie (choćby nieświadome), którego będziemy karać lekarzy – to zamiast lekarzy ukarzemy za to samo aptekarzy.

   Coraz częściej normalny obywatel zaczyna się bać.  Ochroniarzy – czyli jednej z największych grup zawodowych w Polsce, obecnych wszędzie: w każdym markecie, przy wejściach do klubów i kawiarni, przy drzwiach ważnych i mniej ważnych instytucji, a nawet, jak słyszę chroniących nasze bezbronne wojsko i koszary.

   Bać się zaczyna urzędników skarbowych, którzy potrafią błyskawicznie (często przy współdziałaniu prokuratury) zniszczyć każdy dobrze prosperujący biznes.

   Boimy się strażników miejskich, z którymi się nie da wygrać, gdyż nie ma praktycznie instrumentu odwołania od ich decyzji.  Odwołania są, niemal z automatu., odrzucane, a kary egzekwowane z pensji, renty, czy emerytury.Strona: [1] 2 czytaj dalej »


Tagi: bezprawie, koncesja, lichwiarstwo, parabanki, prokuratura, ubezpieczenie, windykacja, zezwolenie
Autor: Zdzisław Lekiewicz
Data: 18 stycznia 2012